Jak naložit z úrodou ze zahrádky
Množství energie, kterou investujeme do práce na zahradě, musíme na konci sezóny dotáhnout do konce. Vypěstovanou zeleninu či ovoce třeba správně uskladnit, aby nevyšla v průběhu následujících měsíců vniveč.
Kořenové druhy zeleniny jako mrkev, pastinák, celer, křen a červenou řepu zbavíme listů a natí a uložíme do beden s pískem tak, aby trčela jen hlavička. V případě petržele kousek natě ponecháme.
Zelné druhy a čekanku je dobré umístit do vrstvy písku na podlaze v komoře nebo hlávky (každou osvět) zabalíme do novinového papíru, takto zabráníme vysychání. Hlávkové, čínská a růžičková kapusta i pórek snesou větší zimy, proto je necháme v zemi až po první mrazíky.
Brambory neklademe přímo na zem, měly by být větrané i odspodu, třeba je vysypat do plastové nebo dřevěné přepravky. Potřebují chladnější a vlhké prostředí s teplotou 6 až 8 ° C, ideální je sklep. Při vyšší teplotě sladu a začne v nich skoro probíhat hnilobný proces nebo musíme řešit nepříjemný problém klíčení hlíz bramboru, kdy se v nich vytváří jedovatá látka solanin.
Papriku a rajčata uložíme dál od ostatních druhů zeleniny a ovoce, protože podporují jejich zrání a zejména zelná a listová zelenina v jejich blízkosti rychle vadne. Ale ani kombinace kořenové zeleniny a jablek zda hrušek není moudrá, některé odrůdy ovoce mohou zhořknout.
Zazimovat z ovoce se dají jen hrušky a jablka, které poklademe na dřevěné rošty nebo na police. Při ukládání zachováme dostatečné mezery, v těsné blízkosti by mohly hnít. Hrušky, které začnou měknout, přeneseme do misky v kuchyni, kde za pár dní dozrají ke konzumaci. Ostatní druhy ovoce zpracujeme na kompoty, džemy a sirupy nebo je můžme zamrazit či nakrájené usušíme.
Ořechy potřebují teplo, mohou být uloženy i v kuchyni.
Cibule a česnek nesnášejí vlhkost, potřebují suché a teplejší prostředí. Nejlepší je svázat je do copů a zavěsit v komoře, aby se plody dobře větraly.
Poznámka:
Při sběru oddělíme plody, které jsou znehodnoceny, očistíme je a hned zpracujeme, odkládáme jen zdravé kusy. Zásoby v komoře však třeba i později pravidelně kontrolovat, abychom nakonec o ně nepřišli. Pokud se některé plody znehodnotí, třeba je odstranit, aby nenainfikovali hnilobou zbytek úrody. Někteří puntičkáři si dají tu práci a zabalí každé jablko nebo rajče do kousku novin nebo jiného papíru.