Co je pošírování
Pošírovanie je jednou ze známých a oblíbených kuchařských technik, kterou si bohužel lidé často pletou s obyčejným vařením ve vodě.
Pošírovanie je jednou ze známých a oblíbených kuchařských technik, kterou si bohužel lidé často pletou s obyčejným vařením ve vodě. Jde ovšem o vaření masa, ryb, ovoce, zeleniny v tekutině pod bodem varu (80 až 95 ° C). Tekutinou bývá nejčastěji různými ingrediencemi ochucená voda nebo různé nálevy jako zeleninový nálev court Bouillon (vývar) skládající se z mrkve, cibule, pórek nebo kokořík a fenyklu s typickým aroma zalitými bílým vínem, masové a rybí nálevy, cukerné sirupy na vaření ovoce a samozřejmě voda ochucená nejlepšími bylinkami a červeným nebo bílým vínem. Pošírovanie má oproti obyčejnému vaření tu výhodu, že se rybinou a dokonce i vajíčka nezačnou rozpadat a maso nezůstane suché a tuhé.
Nálev z pošírovaní se mnohokrát podává jako řidší omáčka s pošírovaným jídlem v hlubokém talíři nebo se odkládá na později, kdy se z něj připraví různé delikátní omáčky a polévky. Nálev z italského "bollito misto" (směs vařeného masa) a francouzského "pot-au-feu" (vařené hovězí) se dokonce podává jako první chod - polévka nebo vývar.
Při kuchařské technice pošírovanie platí, že velké kusy masa a ryb vkládáme do studené vody nebo nálevu, protože už vařící voda by způsobila provaření vrchní části a syrovost vnitřní části pokrmu. Postupné vaření ve studené tekutině nám také odplaví možné nečistoty z povrchu jídla, které můžeme pak jednoduše z nálevu odstranit. Malé kousky ryb a masa vkládáme již do vařící vody, aby se nám nepřevařili ještě předtím, než začne vřít. Maso je pak hotové rychle se středně uvařeným chutným vnitřkem.