Co je blanšírování
Je velmi známá technika vaření, kterou lze používáte i vy, aniž jste o tom věděli.
Je velmi známá technika vaření, kterou lze používáte i vy, aniž jste o tom věděli. Rozumíme jím prudké zalité zeleniny nebo ovoce vroucí vodou před dalším použitím. Rajčata, mandle, broskve, meruňky blanšírujeme, abychom je mohli snadněji oloupat, brokolice a květák procházejí touto technikou pro zjemnění jejich tvrdé struktury, pak se rychleji a kvalitněji upečou, osmahnou nebo opečou či ogrilují. Nejčastěji však ovoce a zeleninu blanšírujeme, aby si uchovala svou barvu, chuť a vitamíny před zmrazením a pozdějším použitím nebo při přípravě salátů či crudités (francouzský výraz pro salát ze syrové zeleniny).
Do hrnce s vařící vodou vložíme nekovové sítko s kousky zeleniny nebo ovoce. Čím menší kousky, tím lépe a také není vhodné míchat různé druhy, aby se nepomíchaly i chutě. Vodu si můžeme i podle potřeby a podle dalšího použití ingrediencí osolit a v případě ovoce osladit, ale je mnohem lepší a zdravější ponechat přirozenou chuť a složení pokrmů. Menší kousky vaříme po kratší dobu (½ - 1 minutu nakrájené zelí, maximálně 2 minuty hrášek, brokolici, chřest, jahody, maximálně 3 minuty zrnka kukuřice, kousky mrkve, houby) a celé rajčata a ovocné plody jako broskve, které chceme oloupat, blanšírujeme i 7 až 10 minut, přičemž doba blanžírování se počítá od opětovného vření vody a sítko s většími ingrediencemi po zhruba 2 minutách opakovaně vynořujeme z vody.
Zeleninu přesuneme z vařící vody okamžitě do studené s kostkami ledu (brokolici a chřest jen do studené bez přidání ledových kostek, na které špatně reagují). Po krátkém čase vyjmeme a necháme chvíli odstát na bavlněné nebo dřevěné podložce v pokojové teplotě. Rajčata a broskve oloupeme, zeleninu spařenou pro mražení zabalíme do plastových kelímků nebo sáčků a vložíme do mrazničky, brokolici a květák upečeme, osmažíme zda ogrilujeme a z ostatních ingrediencí si můžeme po vychlazení připravit zdravý a lahodný salát.