Třešně lék
Sladké zářivé třešně jsou nádherným symbolem léta a prázdnin ... Málokdo však ví, že zpomalují stárnutí pleti a pomáhají při zánětech a parodontóze.
Pravlastí třešní, krásných stromů s mohutnou korunou, je Přední Asie a jihovýchodní část Evropy. Dnes jsou třešně, díky své přizpůsobivosti, rozšířené po celém světě. V našich končinách zdomácněly pravděpodobně díky Starým Římanům.
Třešně jsou nejen nádherným, dekorativním ovocem a pochoutkou, ale i zdravou potravou. Biologické látky, které sladké červené plody třešní obsahují, vážou na sebe několik škodliviny, a to tím způsobem, že organismus je dokáže poměrně snadno zbavit. "Třešňová kúra" pomáhá upravit trávení, odstraňuje zácpu a organismus detoxikuje. Doporučuje se i při redukci hmotnosti, protože účinné biologické látky třešní velmi dobře neutralizují mastné složky potravy a nedovolí jim proniknout přes střevní stěnu do krevního oběhu. Za optimální se považuje konzumovat během jednoho týdne (každý den) zhruba čtvrt kilogramu čerstvých nebo upravených třešní.
Třešně jako přírodní kosmetika a lék? Ano, rostlinná barviva třešní (antokyanidíny) v kombinaci s vitaminem C a zinkem přeměňují stavební jednotky bílkovin na pevnou síť pružných kolagenových vláken, a tím umožňují regeneraci vazivové tkáně. Kromě toho neutralizují škodlivé vlivy volných radikálů a ničí škodlivé enzymy, které vazivo poškozují. V konečném důsledku tak třešně zpomalují stárnutí pleti.
Prostřednictvím antokyanátov třešně zmírňují tvorbu histaminu a prostaglandinu, čímž zmírňují záněty. Díky těmto vlastnostem jsou ideálním přírodním léčivem při zánětech, parodontóze a artritidě. Nezanedbatelný je při třešních i obsah vitamínu C, kyseliny listové, železa a draslíku.
A přestože pecky třešní obsahují kyanovodík, respektive substance, které vlivem enzymů kyanovodík uvolňují, rozhodně netřeba propadat panice, pokud sem tam spolknete nějakou tu třešňovou pecku .