Hrušky a jejich zdraví
Hrušky obsahují zejména vitaminy skupiny B, železo, jsou bohaté na vlákninu, kyselinu listovou a flavonoidy.
I padavky jsou dobré
V naší kuchyni měli hrušky už odpradávna široké využití. Vařily se z nich chutna povidla, rozkrájené se sušily - děti si na nich pochutnávali během zimních měsíců. Hospodyňky hrušky zavařovaly, čerstvými se zdobily různé dezerty a poháry. Z opadaných hrušek se dělá výborný mošt, ale i pálenka.
Cesta hrušek do Evropy
Hrušky se dostaly do Evropy pravděpodobně cestou přes Řecko, což dokládá starověká literatura. I v pohádkách Tisíce a jedné noci se dočteme, že se při hostinách podávaly jako lahůdka. Skutečný vrchol dosáhli hrušky ve středověku ve Francii v časech panování Ludvíka XIII. a XIV., kdy bylo známých až 900 odrůd.
Rychlý recept:
jáhlové kaše s hruškou a jablkem
Suroviny:
- - 60 g jáhel
- - 250 ml mléka
- - kl cukru
- - hruška
- - jablko
Postup:
1. Jáhly důkladně propláchneme studenou vodou a spaříme vařící vodou. Přeložíme ho do menšího hrnce, zalijeme mlékem a přidáme cukr.
2. Vaříme do kašovité konzistence asi 10 minut. V případě potřeby dolijeme mlékem.
3. Mezitím omyjeme a oloupeme jablko a hrušku. Nastrouháme je na jemno, posypeme nimi ještě teplé jáhly a důkladně vše promícháme.
Tip líného labužníka
Hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na měsíčky, dáme do hrnce, zalijeme vodou, přidáme cukr, hřebíček, kůru z pomeranče, povaříme do změknutí, vybereme kůru z citrusu a konzumujeme teplé i vychlazené.
Autor: Nora Horká