Granátové jablko zdraví
Současní odborníci tvrdí, že jde o jedinečný, něco přes pět tisíc let starý elixír zdraví a krásy. Někteří teologové však tvrdí, že jde o ovoce, které doprovází lidstvo od jeho samého počátku. Had, který v rajské zahradě pokoušel Evu, jí prý nenabízí jen tak nějaké jablko, ale symbol krásy, zdraví a smyslnosti - jablko granátové. To zda byla Eva tou, která jako první odhalila jeho účinky, to se už nedozvíme. Jisté však je, že tento plod používali na zlepšení zdraví a udržení krásy již ve starověku.
Granátové jablko dostalo pojmenování podle množství zrníček ukrytých pod hrubou slupkou. Latinské granatus totiž znamená zrnitý. Přestože už několik století se běžně pěstuje ve Středomoří, stále je pro nás exotické. Toto dosud poměrně neznámé ovoce se do Evropy dostalo až z Orientu. Peršané ho česali ze stromu zvaného Marhaník ganátový (Punica granatum) a využívali ho nejen v medicíně, kosmetice ale dokonce i při barvení nejdražších koberců světa. Pokud jste již někdy zkoukli originál perský koberec, tak víte, že je to precizní dílo sytě červených, černých, modrých, někdy i žlutých a bílých barev. Celou škálu barev získávali Peršané z jednoho jediného zdroje - granátového jablka. Vařením plodu dosahovaly intenzivní černou, nebo i žlutou barvu. Sytý odstín červené zas dávala kobercem šťáva ze zrníček. Z extraktů kořene se získávala námořnická modrá.
Své významné místo si toto ovoce našlo také v gastronomii. Extrakt z lisovaných semen se již tradičně využívá při výrobě vína, orientálního nealkoholického nápoje šerbet a o nějaký čas něj došli i Francouzi, když přišli na trh s jedinečným sirupem zvaným Grenadiny. Z lístků stromu si můžete dokonce připravit lahodný čaj. O chuti samotného čerstvého plodu ani nemluvě.
Dostat se k zrnek vůbec není jednoduché, slupka je tvrdá a odolná. Tvar zrníček je pozoruhodný, každé jedno má šest cípů. Je jich několik stovek a jsou nahromaděné v bílých komůrkách. Kdybyste je chtěli spočítat jen do toho, podle Bible by jich mělo být přesně 613, tolik kolik je předpisů ve Starém zákoně. Mějte však na paměti zmiňované perské koberce. Pokud si utřete ruce do trička nebo vám náhodou frkne šťáva, kvalitu syté barvy nepokoří ani nejvyšší stupeň praní.
Granátové zrníčka jsou výborné do omáček, které můžete podávat jako s vepřovým, tak s kuřecím masem. Můžete je zamíchat do salátu s ovocem nebo posypat na zmrzlinový pohár. Největší kulináři jejich zpracovávají do moučníků a koláčů. Jejich chuť příjemně překvapí také v kombinaci s kvalitním šampaňským.
Není to však jen ta specifická chuť, což granátové jablko má. Už výrazná barevnost plodu je důkazem, že obsahuje množství bioaktivních látek. Granátové jablko je bohaté především na flavonoidy s mimořádnými antioxidačními, protinádorovými a antisklerotická účinky. Skvělou práci tyto látky dělají i při křečových žilách či hemeroidech. Plody orientálního stromu granátovníku obyčejného jsou také významným zdrojem polyfenolů, které zachycují volné radikály a působí protizánětlivě. Šťavnaté zrníčka jsou pozoruhodnou zásobárnou vitamínů A, B1, B3, B9, C a E. Právě synergický efekt přítomnosti všech těchto látek dokáže divy. Nezanedbatelný je i obsah mědi, která je důležitá pro tvorbu červených krvinek. Množství draslíku, které plod obsahuje, je užitečné zejména při vysokém krevním tlaku. Tamino zase působí uklidňujícím na podrážděný trávicí systém.
Dámy a teď informace pro vás, pokud připravíte své polovičce stoprocentní džus z granátového jablka, tak vězte, že máte v rukou nejen vitaminovou bombu ale i opravdovou ložnicovou rozbušku - sbohem problémy s erekcí! Džus obsahuje velké množství antioxidantů, které jsou "v akci" právě při prokrvení penisu. Dále obsahuje významný podíl sodíku, cukrů, chlóru, manganu, křemíku, vápníku, hořčíku a draslíku, který je nezbytný pro tvorbu a přenos nervových signálů.
A ještě jedna důležitá informace. Šťáva a olej ze semen tohoto plodu se ve velkém využívá i v kosmetickém průmyslu. Je vědecky dokázáno, že pomáhají při obnově buněk a chrání pokožku před a dehydratací či projevy stárnutí.
Autor: Zuzana Krátká