Dlouhověkost v meruňkách
... Stále přitahují pozornost vědců - až dvě třetiny z dvěstě složek, které obsahují, nejsou dosud analyzovány.
V posledních letech se meruňky jaksi vytratily z obchodní nabídky ... Škoda, meruňky jsou v důsledku kombinace účinných látek - kyseliny listové, mědi a kobaltu - ideálním ovocem pro lidi trpící anémií. Obyvatelé horských oblastí na pomezí Indie, Pákistánu a Číny se díky hojné konzumaci meruněk dokonce dožívají o deset let více než je standard.
Během zrání se v dužině i slupce meruněk vytváří množství karotenů, které významně posilují imunitní systém, působíc jako velmi efektivní a přirozený omlazovací prostředek. (Tři meruňky obsahují asi polovinu denní dávky vitamínu A potřebné pro dospělého člověka.) Meruňky také obsahují značné množství niacinu (má blahodárné účinky na nervovou soustavu), kyselinu pantotenovou, kyselinu listovou a vitamín C. Zajímavou informací je, že konzumace meruněk má velmi příznivý účinek na plicní sliznici kuřáků; omezit by ji však měli těhotné ženy, a to kvůli vysokému obsahu mědi.
Některé ze starších receptů doporučují vložit do vybraných druhů zavařeniny jedno až dvě jádra z pecek meruněk; je však třeba vědět, že obsahují jedovatý amygdalin (glykosid obsahující kyanovodík). S meruňkovými peckami by proto rozhodně neměli "hrát" (tj. rozbíjet meruňkové pecky a ochutnávat jádra) malé děti. Pozor! Při konzumaci většího množství meruněk může citlivější organismus reagovat průjmem a celkovou slabostí.
.