Vychutnejme si exotiku

Kari rýže, polévka s černými houbami či fazole s chilli, vše jídla, jejichž typickou příchuť jsme kdysi neměli možnost poznat. Nyní cestujeme po celém světě včetně exotických destinací a ochutnáváme tamní speciality. Ale zároveň v evropských městech vyrůstají jako houby po dešti kuchyně Thajska, Číny či Indie. A tak všechny chutě pomalu vládnou celým světem. Asi to tak má být. Vždyť sedíc za jedním stolem a pochutnávající si na stejných jídlech se tak navzdory různosti jazyků jako lidé nenásilně sbližujeme.
Čína:

  • Tuto zemi, i když se mnozí borci jiných národností pyšní znalostmi o čínské kuchyni, není možné z hlediska gastronomie charakterizovat jednoznačně. Číňané obývají tak rozsáhlé území, že i chutě a způsob stravování se v jednotlivých oblastech liší.
  • Čínská kuchyně se sice v celém světě prezentuje hlavně notoricky známými jarními závitky, opékanými nudlemi a pekingskou kachnou, ale je to mnohem pestřejší a variabilnější styl vaření. A hlavně velmi sofistikovaný, detailně promyšlený, přičemž se strava vnímá jako prostředek k udržení kondice a zdraví. Proto je pro Číňany podstatná čerstvost potravin a také harmonie chutí, barev a vůní jídel. A také délka vaření. Snaží se tepelnou přípravu co nejvíce zkrátit, tehdy se ztráta potřebných živin a vitamínů eliminuje. Z tohoto důvodu vaří v účelných hlubokých pánvích na prudkém ohni a potraviny krájejí na malé kousky, aby se rychle propekly. Příprava potravin trvá logicky déle než samotné vaření.
  • Z bylinek a koření kraluje v této kuchyni zázvor, koriandr, česnek, chilli, hřebíček, badyán a mandarinková kůra.
  • Severní neboli pekingská oblast je známá rýží nebo nudlemi ochucenými sytými omáčkami, ale i drůbežími pokrmy a různými omelety a plackami. Méně se koření, o to více se využívá česnek, ocet a cibule.
  • Lidé z jižní Kantonální části oblibují osmažené pokrmy z masa a zeleniny ochucené sójovou omáčkou a doplněné rýží, sladkými bramborami a houbami.
  • Při vaření rádi sahají po ústřičné omáčce a zavařovaných černých fazolí.
  • Východní šanghajská kuchyně je pověstná specialitami z ryb mořských i sladkovodních, ale často konzumují také nudle v kombinaci se zeleninou, černými houbami a drůbežím masem. Známé jsou i vývary s více druhy potravin as výbornými rýžovými nudlemi.
  • Na západě s typickou sečuánskou kuchyní si kladou na talíř extra pálivé pokrmy, při dochucování mletým chilli a slanou sójovou omáčkou s česnekem určitě nešetří. Ale celému světu darovali obecně oblíbené kung-pao. Chutná prý více, pokud ho zvládnete sníst typickými čínskými hůlkami.
  • Na sladkosti si Číňané až tak při stolování nepotrpí, dezertem bývá nejčastěji ovoce podávané s miskou čaje.
  • Rádi popíjejí i likéry z rýže a bambusových výhonků a silnou pálenku z obilí.
  • Na závěr je třeba konstatovat, že Číňané vaří s fantazií a nemají problém pochutnat si i na neobvyklých jídlech připravených z brouků, žab, žraločích ploutví, medúz, ještěrek, hadů a želv.
  • A vrcholem výjimečnosti jsou vlaštovčí hnízda a čínské černé vejce.

  Autor: Zuzana Smutna

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus