Typické Maďarské recepty
Nabízíme vám typické maďarské recepty s malými obměnami, které jsme za vás ochutnávali ve východní části Maďarska.
Studená ovocná polévka z hotelu Hunguest Hotel aquas **** - Hajdúszoboszló
Potřebujete: 600 g čerstvé nebo kompotované višně, 160 g krystalového cukru, 8 ks hřebíčku, 1 celá skořice, 200 ml smetany, 200 ml mléka, 50 g hladké mouky, 100 ml červeného vína, 3 cl (r) umu
Postup: Z višní odstraníte pecky a v 750 ml vody začnete vařit, přidáte cukr, hřebíček a skořici (kompotované višně stačí vařit 15 minut, čerstvé třeba více). Když jsou višně měkké, odstavíte z ohně a necháte asi 1 hod. vychladnout. Vyberete skořici, hřebíček a ručním mixérem rozmixujete. Vrátíte višňový krém na oheň, přilijete předem ohřáté mléko zamíchané se smetanou a hladkou moukou, převařit. Přilijete červené víno a odstavíte z ohně. Na konci přidáte rum. Před podáváním se může zdobit šlehačkou.
Ragů polévka s estragonem * z restaurace Nyerges v NP Hortobágy
Potřebujete: 40 dkg kuřecích řízků, 1 cibule, 50 g žampionů, 50 g hrášku, 50 g mrkve, 50 g celeru, 50 ml olivového oleje, 200 ml smetany ke šlehání, estragon, sůl, pepř, 1 l vody , 2 stroužky česneku
Postup: Kuřecí řízky umyjete a nakrájejte na malé kousky. Cibuli nakrájejte a osmažíme na olivovém oleji, přidáte kuřecí maso, sůl, koření a potlačený česnek, trošku osmažíme, pak přidáte vodu a dusíte pod pokličkou.
Přidáte na kostičky pokrájenou zeleninu, ochutíte estragonem (tak přiměřeně - 1-2 kávové lžičky), a dále vaříte. Pokud jsou suroviny měkké, přidáte houby a hrášek, smetanu, po 1-2 minutách odstavíte z ohně.
* My jsme měli možnost ochutnat tuto vynikající polévku z jejich bio hovězího masa, které se chová na pastvě, proto můžete zkusit polévku připravit z hovězího.
Somlói galuska (šomló halušky) z Erdőspuszta Club Hotel Debrecen ****
Potřebujete:
1. Piškotové těsto: 3 vejce, 3 lžíce krystalového cukru, 3 lžíce mouky, kypřící prášek
2. Piškotové těsto: 3 vejce, 170 g krystalového cukru, 20 g kakaa, 3 lžíce vody, 70 g mouky
Poleva: 200 ml mléka, kůra z 1 pomeranče, 2-3 lžíce rumu
Postup: Nejprve upečete oba druhy těsta.
1. Piškotové těsto: oddělíte žloutek od bílku, žloutky důkladně utřeme s cukrem a kypřícím práškem, pak postupně přidáte mouku a vyšlehané bílky. Těsto vylijete do menší formy na pečení (asi 20x25 cm), kterou vymažeme a dáte do ní i papír na pečení. Dáte do zahřáté trouby na 170 ° C, pečete asi 15 min (zkouška zda je těsto upečené), vyberete z trouby a z formy a na desce necháte vychladnout.
2. Piškotové těsto: důkladně utřeme žloutky s cukrem, kakaem a vodou, postupně přidáte mouku a vyšlehané bělmo, pečete jako 1. Piškotové těsto.
Než se peče 2. Piškotové těsto, ve 200 ml mléka svaříme kůru pomeranče, scedíte a přidáte rum. Vychladlé těsta nakrájejte na 2x2 cm kostky, smícháte ve větší nádobě a polejete s pomerančovo-rumů mlékem a dáte do zchladit asi na 3-4 hodiny. Uvaříte vanilkový pudink klasickým způsobem a necháte vychladnout. Roztajete čokoládu nad párou přidáním másla. Vyšleháte šlehačku.
Podávání: kopeček těsta polijete už studeným pudinkem, čokoládou a šlehačkou.
Dobrou chuť!
Tip na ochutnávku ovocné pálenky
Pokud se již nacházíte v regionu východní části Maďarska, nevynechejte návštěvu soukromé výrobny pálenky Zsindelyes Pálinkafőzde v Újfehértó. Dostali jsme plnohodnotný výklad v okouzlujícím prostředí, koštovali jsme kvalitní pálenky a zajídali dobrým maďarským jídlem.
Poučily nás, že dvoufázový systém destilace dodá pálence na jemnosti a chuti, že využívají až 26 druhů ovoce a vlajkovou lodí je višňová pálenka , oceněná Hungaricum non plus ultra.