Slovenská kuchyně
Slovenská kuchyně patří mezi ty těžší národní kuchyně. Je různorodá, jsou v ní prvky přebírány od okolních národů (Češi, Poláci, Maďaři, Ukrajinci), či národů, které měly něco společného s naší historií. No přece máme v naší kuchyni i jídla sobě vlastní a jedinečné na celém světě.
Základem naší kuchyně byly a jsou:
- Kroupy
- Rýže, to je surovina k nám přivezena. U nás ji v historii nahrazovaly ječné kroupy.
- Brambory V době hladu i v době dostatku byly druhým chlebem. Jelikož se jim dařilo i v severnějších oblastech slovenska, jejich využití je skutečně všestranné. Připravit můžeme bramborový chléb, bramborovou polévku, prívarok, noky, pirohy, lokše, bramborové placky (nalečniky, harule), nebo je použijeme jako přílohu.
- Mléko a mléčné výrobky Kravské, kozí nebo ovčí, vždy se z něj dělaly různé sýry a jídla. Tradiční slovenské sýrové karabáčky, bryndza, tvaroh, oštiepok, parenica ale i máslo, smetana, žinčica a pod. Kdo měl v minulosti krávu, byl bohatý.
- Maso Masa bylo kdysi poskrovnu. Tradiční slovenský recepty jsou například z vepřového, hovězího, zvěřiny, kachny nebo husy. Méně se chovali králíci. Chov zvířat byl náročný a často se nevyplácel kvůli úhynu. Slepice se chovali především jako nosnice, když se vynesli, dělala se z nich nedělní slepičí polévka.
- Ryby Řeky a potoky kdysi více než dnes poskytovali sladkovodní ryby. Na Slovensku oblíbené jsou zejména kapři, pstruzi a štiky, ale nesmíme zapomenout ani na raci. Ryba, no zpravidla kapr, nesměl chybět na štědrovečerním stole.
- Houby Tak jak se sušilo ovoce, sušili se i houby. Slovenské lesy poskytovaly dostatek různých druhů jedlých hub. V kuchyni se využívaly pod maso, na smaženici, polévku, či omáčku. Houby vešli do našich tradic i jako sváteční pokrm. Například, na východoslovenském štědrovečerním stole nikdy nesmí chybět "kozarova mačanka" (severovýchod), jižněji zas připravují kyselou houbovou polévku a snad všichni známe kapustnica s houbami.
- Luštěniny Hrách, čočka a fazole byly velmi rozšířenými jídly zejména v zimě a v období půstu. Jejich výhodou je nenáročné skladování a vícero použití.
- Zelenina Na slovensku je velmi oblíbené zelí, "královna Košťálová hlav". Na podzim se tlačí do sudů a takto kvašená vydrží jako zdroj vitamínu C až do jara.Využití v kuchyni má také rozmanité. Oblíbená je do polévek, dušená, do salátů nebo prostě kvašená přímo ze sudu na talíři jako příloha. Z dalších druhů zeleniny je velmi využíván například mrkev, petržel, celer, kapusta, cibule, česnek, hlávkový salát, špenát a cuketa.
- Ovoce Naši předkové znali zejména jablka, hrušky a švestky. V hornatých oblastech se sbíraly také lesní plody jako jalovce, maliny a jahody. Ze všech zmíněných se pálil destilát, který se někdy obohacoval o výluh z různých bylin. Kromě toho byly například švestky spracovávané jako povidla, kompotované nebo sušené. Výbornou zimní pochoutkou jsou i sušené jablíčka.
Tradiční pokrmy:
- Noky Brynzové, tvarohové, s kyselou nebo sladkou zelím jsou vyhledávány i dnes. Svědčí o tom množství salaší a Koliba s typicky slovenskou menu.
- Pirohy Plněné na mnoho způsobů, zelím, bramborami, brynzou, tvarohem, povidly ... Na sladce či na slano, rozšířené jsou zejména na východě naší vlasti.
- Bramborové placky Recept se regionální liší. Někdo přidává více česneku, jiný více vajec nebo méně majoránky. Pečou se na masti nebo na oleji, ale vždy jsou fantastické. Možná jste nevěděli, že ty originální nesou název "spišská Haru".
- Lokše Jedí se s kyselým mlékem, kyselým zelím, k masu, zejména husího či kachního.
- Těstoviny Mezi nejpoužívanější patří nudle, flíčky, vřetena s drobenkou. Vždy se pečlivě připravovali z pšeničného těsta.
- Polévky Slovenský oběd vždy začíná polévkou. Mezi nejrozšířenější patří: bramborová, fazolová, čočková, hrachová, zelná, Zabijačková kapustnica, houbová, cibulová, česneková, špenátová a různé zeleninové či masové vývary, které byly kdysi nedělním svátečním začátkem oběda.
- Zahuštěné omáčky Jde o jídla, které jsou často připraveny ve formě polévek, zahuštěné moukou a smetanou. Často měly za cíl nahradit polévku i druhý chod. Jedí se s vajíčkem, slaninou a chlebem.
- Husa / kachna se zelím a lokše Na podzim je vždy čas na pořádnou dávku husích specialit. Pokud je neznáte připravit, určitě vám je nabídne některá z restaurací ve vašem okolí. Kačení a husí hody se staly podobně jako v sousedním Česku podzimní národní tradicí.
- Zabijačkové speciality Jde o zabijačkové polévky, klobásy, uzeniny a játry, které se liší v závislosti na regionu. Oblíbenou je u nás i sulc, huspenina s cibulí a octem. Mezi další slovenský jídla patří například pařené buchty, lasagne s tvarohem a slaninou, žemlovka, granadír nebo granadiersky pochod, Demikát, živánská, smaženice z hub a vajec, houby na smetaně, velikonoční nádivka, hrutkový sýr z Východního Slovenska a mnohé další.
Na slovensku jsou také oblíbené moučníky a slané koláče. Mezi nejtradičnější patří:
- ñ Ořechovník - ořechový závin
- ñ Makovník - makový závin
- ñ Tvarohovník - tvarohový závin
- ñ Pečené buchty s povidly
- ñ Bratislavské rohlíky
- ñ Bábovka
- ñ Skalický trdelník
- ñ Laskonky
- ñ Vánoční koláče
- ñ Perníčky
- ñ Medvědí tlapky
- ñ Opekance také Bobaľky (na východě) nebo i pupínky (Záhoří)
- ñ Škubánky
- ñ Pagáče
- ñ Kapustník
- ñ Fánky - na Záhorí a Myjavě na Tří králů
- ñ Brynzové a sýrové tyčinky
Nápoje Slováci jsou známí produkcí vína a piva. Mezi nejznámější vinařské oblasti patří: Tokajská vinařská oblast na jihovýchodním Slovensku, vinice v okolí Bratislavy a Nitry. Slovenské pivo je také kapitola sama o sobě a hravě obstojí ve světové konkurenci. Mezi nejznámější značky našich piv patří Zlatý Bažant a Šariš. Mezi destiláty můžeme zařadit slivovici, borovičku a různé ovocné pálenky. Z likérů stojí za povšimnutí Demenovka, Tatranský čaj, Vychytaný pitím je Double Cross Vodka a ojedinělým unikátem trnkovica.