Maďarské jídla
Pokud jste se rozhodli strávit u našich maďarských sousedů více než tři dny, tak věřte, že se domů nevrátíte ani o deko lehčí.
Maďarská kuchyně je nejen výborná, ale i řádně kalorická a občas bohužel těžká. Narovinu řečeno, maďarská kuchyně vůbec není zdravá, ale kdo na světě nezná perkelt, guláš, zda paprikáš? Známé maďarské kuchařské umění vychází ze starých a stále zdokonalovaných tradic, přičemž se inspiruje i recepty ze sousedních kultur. K svéráznosti maďarské gastronomie patří i rozmanitá zvěřina a ryby z vlastních zdrojů. Červená paprika nechybí snad v žádném maďarském jídle, no to se často neobejde ani bez zakysané smetany. Maďaři sní ochucují a zjemňují polévky, masitá jídla a je základem známých lehkých zeleninových pokrmů a salátů. Maďaři nejen rádi vaří, ale i pečou. Naprosto neodolatelné jsou Somló / Somló / halušky, připravované z několika druhů těsta, nebo palačinky.
Když však někdo před vás postaví kaštanové pyré ve tvaru čokoládové bomby s jahodou, tak je jen těžké odolat. Nemluvě o pochoutkách, jakými je například flambování zmrzliny. Maďaři si své hosty dokážou uctít. Jídlo je tu opravdu syté a od žádného stolu neodejdete bez posledního dezertu a kávy. Zajímavé je, že mnoho jídel dělají na smažený způsob.
Pokud vám už nabídnou rybu, tak k ní nechybí například sytá omáčka, která má od zdravého pokrmu daleko. Chuť maďarských omáček však stojí skutečně za to.
No a jak by to vypadalo, kdyby jste v zemi vína neochutnali alespoň doušek této tekutiny. V současnosti můžete vybrat některé ze značkových vín, které byly oceněny na mezinárodních soutěžích a pocházejí ze sklepů ve 22 maďarských historických vinařských oblastech. Jednou z nich je například Mór. Pokud sem zavítáte, určitě si nenechte ujít posezení v hostinci "U starého Lisu". Pokud budete mít štěstí, tak natrefíte na majitele, pana Viktora Lakatos a ten vás provede historií lysování ovocných bobulí a po pár skleničkách ochutnávky vína úspěšně zakončíte dobrou maďarskou pálenkou. Stojí to však za to. V této oblasti se vyrábějí převážně bílá vína.Na našem trhu se asi nejčastěji objevuje "Dívčí hrozny (mořské dívka)". U starého lisu však můžete ochutnat například "Móri ezerjó". Které již patří mezi silnější, zda skvost vín "Móri ezerjó aszú" patřící k ledovému sběru. Nejznámější maďarské víno je Tokajské, které již po staletí používá přívlastek "král vín, víno králů"; jeho kvalita závisí mimo jiné na množství medově sladkém hroznů z pozdějšího sběru. Oblíbené jsou také suché, polosuché vína, nebo sladký Tokaj Samorodné. Červenému vínu se nejlépe daří v oblasti Eger, Szekszárd, Pécs. Z Egeru pochází Býčí krev, ze Szekszárd Merlot, Burgundské a Portugalské z Villány. Nejznámější bílé víno se rodí z vulkanické půdy v oblasti severního Balatonu: Badacsony ryzlink, Badacsony šedý mnich, ale i na svazích pohoří Mátra. Ze zdejších ušlechtilých druhů vín jmenujme alespoň např. Abasársky ryzlink.
Somló halušky
Suroviny:
150 g másla, 150 g moučkového cukru, 150 g polohrubé mouky, 4 vejce, 1 prášek do pečiva, 1 dl rumu. Poleva: 100 g mletých vlašských ořechů, 1 bal rozinek, 1 vanilkový cukr, 1 čokoládový pudink bez vaření, 1 l mléka, šlehačka, čokoládová poleva.
Postup: Halušky: Do rozpuštěného másla přidáme moučkový cukr, vymícháme. Pak přidáme mouku, prášek do pečiva, vajíčka a malé množství rumu. Opět ručně vymícháme. Dáme do silikonové formy av mikrovlnce pečeme asi sedm minut. Poleva: Do půl litru mléka přimícháme vanilkový cukr a čokoládový pudink. Do druhého půl litru nalijeme rum, přidáme ořechy, rozinky, případně další ovoce, které máme k dispozici a dobře zamícháme. Upečené těsto nakrájíme na čtverce, uložíme do mísy a střídavě polijeme oběma polevami. Před servírováním ještě ozdobíme šlehačkou a čokoládovou polevou.
Autor: Lucie Kulhavá