Kuchyně arabů
Arabský svět se rozprostírá v severní Africe a západní Asii. Je to 22 států, které se táhnou od Atlantského oceánu k Arabskému moři, od Středozemního moře až k Africkému rohu a Indickému oceánu. V arabském světě žije okolo 400 milionů lidí. Je proto až neuvěřitelné, že ačkoli existuje množství místních variant jazyka, které jsou považovány za "mateřský jazyk" (ostatně, naše nářečí jsou na tom v podstatě stejně), existuje jen jeden jediný formální arabský jazyk. Možná i toto je důvod, proč můžeme hovořit o arabském světě a společnými náboženskými, kulturními, ale i gastronomickými zvyklostmi. Ačkoli by bylo zvláštní, kdyby mělo 400 milionů lidí stejné zvyky, ať už stravovací, nebo jiné, přece jen najdeme v kuchyních Arabů z různých zemí velmi silné pojiva.
Základní kameny arabské kuchyně
Nejpoužívanějšími surovinami jsou rozhodně jehněčí a kuřecí maso. Používá se také hovězí, byť v menší míře, a pro nás exotické maso z velblouda.Vepřové maso je zcela vyloučeno. Pro Muslimů jde o věc náboženství, které vepřové vysloveně zakazuje a stalo se kulturním tabu. Také mnoho křesťanských Arabů se vyhýbá vepřovému masu, protože ve svém kulturním prostředí nikdy nezískali chuť na vepřové. Nicméně existují i výjimky - například v Libanonu se často najde v křesťanských domácnostech studený vepřový šunkový nářez.
Arabové velmi často používají v jídlech mléčné výrobky. Zejména bílý jogurt a bílý sýr. Rovněž však ve velkém používají máslo a smetanu.
Základem mnoha arabských jídel je rýže. Další obilovin je pšenice používaná na chléb.
Mimořádné oblibě se těší luštěniny, a to zejména čočka a cizrna, ale také boby.
V arabské kuchyni je hojně používána zelenina: okurky, lilky, cukety, cibule. Z ovoce jsou to hlavně citrusy, které se často používají na dochucení jídel. Olivy, datle, fíky a granátová jablka patří k nejrozšířenějšímu ovoci.Zejména datle jsou nedílnou součástí arabského jídelníčku. Často se "zakusují" ke kávě.
A nesmíme zapomenout na ořechy: mandle, piniové oříšky, pistácie, vlašské či pekanové ořechy, ale i arašídy. Používají se jako součást nápaditých a chutných arabských dezertů.
Nejčastější používané bylinky jsou máta a tymián, často ve směsi, která se nazývá za'atar. Je velmi rozšířená a používají se prakticky univerzální. Další bylinky a koření často používané v arabské kuchyni jsou sezam, šafrán, kurkuma, česnek, římský kmín, skořice a škumpa.
Nápoje Arabové konzumují mnohem častěji teplé než studené. Káva je na prvním místě, zejména v zemích Perského zálivu. V Egyptě a Jordánsku je však čaj mnohem populárnější než káva.
Regionální rozdíly
Obecně platí, že v Levante (zemích východního středomoří) má kuchyň mnoho společného s ostatními kuchyněmi Středomoří, například řeckou či tureckou.
Irácká kuchyň zase využívá mnohem více koření a pochutin než ostatní arabské kuchyně.
Ačkoli arabská kuchyně obecně klade velký důraz na maso, nepalte to pro egyptskou kuchyni, která je bohatá na vegetariánská jídla. Národní egyptské pokrmy, jako jsou Ful medames , Ta'amia a Kushari jsou vegetariánské.
Gurmánské poklady
Arabská kuchyně je bohatá na různé druhy dezertů. Asi nejznámější jebaklava . Jde o sytý, sladký zákusek udělaný z vrstev těsta filo (štrúdľové těsto), plněný sekanými ořechy a slazené cukrovým sirupem nebo medem.Plnit se může pistáciemi, vlašskými ořechy nebo mandlemi, zda jejich směsí.
Kushari (též Koshari, kosher nebo Koshari) je egyptské jídlo z rýže, čočky, cizrny a těstovin, přelité rajčatovou omáčkou a posypané smaženou cibulkou. Je to nenáročné vegetariánské jídlo podávané u stánků av restauracích po celé zemi, z nichž některé se specializují výhradně na kushari.
Kebab označuje širokou škálu jídel podávaných na jehle. Na Středním východě však kebab znamená jídla z masa připravené přímo nad ohněm.Tradiční maso na kebab je jehněčí, ale může se použít i hovězí, kozí, kuřecí nebo rybí.
Na kurzu arabské kuchyně v Chefparade se naučíte připravovat další poklady arabské kuchyně: Kus kus (cous-cous), Tabbouleh, Baba ghanoush , ale i datlové dezert s medem. A k tomu si můžete dát typickou arabskou kávu.