Italie země sýru
V Itálii můžete ve výlohách často krát zpozorovat velká kola nebo válce sýrů. Často krát jsou to sýry světoznámých značek a jejich velké množství pochází právě z této země.
Parmezán - do velkých žlutých kol se balí nejznámější italský sýr parmezán ( Parmigiano ). V celé zemi je také nejpoužívanější. Má pikantní chuť, kterou však získává až ve čtvrtém roce svého zrání. Parmezán je tvrdý sýr. Pokud je dokonale zralý, ani po dvaceti letech nemusí ztratit nic ze své znamenité chuti. Lze ho koupit i v menším množství jemně strouhaný v malých sáčcích. Měl by se však strouhat až těsně před spotřebou, neboť velmi rychle ztrácí svou typickou jemnou chuť a aroma. V domácnostech se miska s nastrouhaným parmezánem nabízí k rizotu, k polévkám a ke všech těstovinám. Vyrobit tento sýr podle italského způsobu se odborníci pokoušeli už ve všech zemích světa. Pravý parmezán však lze vyrobit pouze v jediné oblasti na světě a to v milánské oblasti v okolí Parmy, Cremony, CODOGNO a Casela. Nejdůležitější je, že typická aroma parmezánu vychází ze zvláštní hořkosti mléka, což je dáno botanickým složením lučních trav na kterých se pasou dojnice. Aromatické složky jsou podmíněny složením půdy. Vyrábět parmezán se tedy nedá ani nikde jinde v samotném Itálii. Vliv má i roční období během kterého se vyrábí. Čerstvá tráva má jinou vůni a složení jako sušená. Pravý parmezán má ochrannou značku, která sestává ze slov: zona tipica . Podle stále kontrolované státní normy nesmí sýr obsahovat více než 34% tuku. Čím je parmezán starší, tím je lepší, jeho chuť je silnější a ostřejší. Nejlepší je prý v období dvou až čtyř let zrání. Je samozřejmé, že od věku roste i jeho cena. Označení Parmigiano Reggiano smí nosit jen parmezán vyrobený v okolí Parmy.
Gorgonzola - další známý sýr. Jméno dostal podle města v provincii Milano. Vyrábí se z plnotučného mléko dvou jakostí. Je to plísňový sýr podobný sýru jménem Dolcelatte. Zelená gorgonzola je měkká jako máslo, chutná a ostrá, žlutobílé barvy se zelenými žilkami. Bílá gorgonzola má složení stejné, avšak nemá ostrou chuť, je sladší a bez plísně.
La Ricotta Romana - pochází z okolí Říma. Vyrábí se z podmáslí ovčího mléka. Italové ho jedí s cukrem, někdy se skořicí. Tenké krajíce chleba, potřené tímto sýrem se podávají k snídani s bílou kávou. Používá se k přípravě sladkých jídel a dezertů.
Sýr Bel Paese - (Pěkná země) se vyznačuje velmi jemným těstem a jemnou mléčnou chutí
Pecorino - Tento tvrdý sýr se vyrábí z ovčího mléka a v italské kuchyni se používá velmi často. Většinou se strouhá.
Provolone - skoro každý návštěvník Itálie určitě zná tento mastný tvrdý sýr oválného tvaru. Pokud není vyzrálý, má smetanovou chuť. Čím déle zraje, tím je ostřejší. Na prodejních pultech ho lze koupit i jako uzený.
Caciocavallo - tento mastný sýr se vyrábí z kyselého kravského mléka. Syrovátka se zahřívá tak, aby se oddělila veškerá sýrová hmota od tekutiny, která se pak smísí a slisuje do různých tvarů
Stracchino - je hromadný název pro větší skupinu podobných sýrů vyráběných většinou v severní Itálii. Nejvýznamnějším ze skupiny je Talleggio. Všechny jsou měkké a nakyslé. Blízké jsou Gorgonzola a dezertní Crescenzo
Mozarella - tento velmi známý, jemný, slabě nakyslý sýr je typickým sýrem na pizzu. Původně se vyráběl z upraveného buvolího mléka avšak dnes ho celkem nahradilo kravské mléko. Podobné jsou sýry Scamorza, Manteca nebo Fior di latte
Mascarpone - neslaný, surový, smetanový sýr. S oblibou se používá k přípravě dezertů. Vymíchání s plísňovým sýrem je lahodnou pomazánkou na chléb.
Fontina - mnoho odborníků ale i labužníků ho pokládá za nejlepší sýr na světě. Je polotuhý a smetanový. Používá se při přípravě sýrového fondue. Pochází z údolí Aosta a je pojmenován podle vrchu Fontina.
Bel Paese - velmi jemný, smetanový a lahodný sýr, který se podává skoro do každé sýrové mísy. Můžeme jím nahradit Mozarellu při zapékání do pizze, těstovin nebo různých nákypů.
Ricotta - konzistencí i vzhledem se podobá tvaroh. Vyrábí se z kravského mléka, oblíbenější je sýr vyrobený z ovčího mléka. Používá se k přípravě sladkých jídel a různých dezertů. Do pikantnějších jídel se přidává jako tvaroh nebo čerstvý sýr.