Čínská jídla

 

Čínskou kuchyni netřeba nijak zvlášť představovat. Právem se řadí mezi nejlepší na světě, dokonce se někdy klade spolu s Francouzskou na první místo. Její pestrost a rozmanitost oceňují znalci jídla v malých i velkých, známých i neznámých restauracích po celém světě. Používá se velké množství zeleniny (okolo 150 druhů - zelí, pórek, špenát, sójové boby, vodní kaštany, sójové klíčky, ale i pekingské zelí) a mnoho různých druhů koření, výtažků a chuťových přísad. 
Nejčastěji se používá vepřové maso, méně hovězí a skopové, ale nejoblíbenější je drůbež (kuřecí a kachní maso). No nezapomíná se ani na ryby a mořské produkty. Nedostatek masa se ​​nahrazuje v čínské lidové i domácí kuchyni levným, ale na bílkoviny bohatým bobů či sojovým sýrem.

Během historického vývoje i vlivem rozmanitosti čínského území se vyvinulo více "čínských kuchyní". Obecně uznávané jsou však čtyři velké kuchyně Šantungské, SEČCHUANSKÁ, TIANGSKO - ČETIANSKA a kantonský.
Nazývají se podle provincií, zda velkoměst v nichž vznikly. Jejich společnou charakteristikou je vynalézavost, chuťová rozmanitost, využití všeho, co se dá jíst a důraz na estetické hledisko. Všechny tyto kuchyně mají společné krájení masa, zeleniny i dalších potravin na malé kousky. Krájení masa odjakživa patřilo mezi nejdůležitější techniky čínského umění. Jeden kousek by měl rovnat jednomu spolknutí a dá se pohodlně chytit hůlkami. Nejčastěji používané druhy krájení jsou na plátky, na kostičky, na kousky, na špalíky, hřebínkové plátky a ozdobné krájení. Dalším společným rysem všech kuchyní je náklonnost k používání sójové omáčky ke všem rostlinným olejům. Odmítavý vztah mají k mléku, sýrům, mléčným výrobkům a máslu.Důležitou výživně - aromatickou složku čínských jídel jsou houby, nejčastěji černé. Spločné jsou základní techniky přípravy - minutky, vaření, dušení ve šťávě, nad párou, uzení i pečení ve zvlášť připravených pecích. 
Na jihu Číny jsou oblíbené dary moře i rýže. Na severu moučná jídla.

... Šantungské

Klade důraz na jemnost chuti a přirozenou čerstvost pokrmu. Jídla jsou kořeněné poměrně málo a jsou měkké a křehké. Šantungské kuchyně se vyznačuje množstvím specialit: 
- Sladkovodní kapr ze Žluté řeky (po úpravě má křupavou kůži) Uvnitř je měkký a je politý sladkokyselou omáčkou, která povzbuzuje chuť k jídlu. 
- Dušené kuře na Tečovský způsob, které se téměř rozsýpá a jeho narůžovělé maso samo odpadá od kosti. Je oblíbené po celé Číně. Kuřata určeny pro přípravu této speciality musí být krmena zvláštním způsobem. 
- Opékané ústřice - podávají se k vínu. Pokrájené jemné plátku opečené do poloměkka ve větším množství oleje a nakonec rychle podušené s cibulkou a česnekem. Nakonec je celá směs zalita výrazně kořeněnou omáčkou. 
Šantungské kuchyně je známá svými bílými polévkami. Největší vzácností je polévka z ptačích hnízd, která se podává na slavnostních recepcích a banketech. Připravuje se z jedlých částí ptačích hnízd, které jsou pospojovány slinami ptáků. Polévka připomíná pouze čistý hovězí vývar, což je pro cizince často zklamáním. ... SEČCHUANSKÁ Je to opak Šantungské kuchyně. Díky podnebí zde již od pradávna převládá záliba konzumovat pálivá jídla s paprikami, zázvorem, pepřem a obecně oblíbeným kořením chua-Tiao (toto koření se připravuje z rozemletých semínek bodlákovitá kra divokého koření rostoucího v západní Číně. Výborná klima umožňuje pěstovat v této oblasti velké množství zeleniny po celý rok, takže sčchuanská kuchyně je velmi vynalézavá a rozmanitá. Jsou v ní pálivé jídla. Proslulé jsou nudličky v ostré česnekové omáčce a kuře Kung-Pao, které si získalo velkou oblibu téměř po celém světě i v našich restauracích.

... TIANGSKO-ČETIANSKA
Jídla jsou jemné, mírně nasládlé, poměrně málo kořeněné a obsahují jen velmi málo chuťových přísad. Rozmanitost zpestřují používáním bambusových výhonků, čínské šunky a bílých hub.

 Speciality této kuchyně jsou:

  • - Dušené žraločí ploutve v černé omáčce 
  • - Četiansky dušený sleď 
  • - polévka z pečeného masa a ryb 
  • - Dušená vepřová hlava, která se vaří opatrně, aby si zachovala svůj původní tvar, ale přitom je taková měkká, že se dá jíst s lžičkou.

... Kantonský
Maso se připravuje opékáním, smažením ve větším množství oleje, ale běžné je i pečení na roštu a rožni a dušení. Podstatné však je, aby maso bylo měkké, křehké, čerstvé a mělo pikantní chuť. Na to se používají různé druhy koření od plátků citronu až rozkvetlé listy chryzantény. 

Katónske speciality: 

  • - Dušené kuřecí nožičky na divoko 
  • - Pečené malé prasátko asi 6 kg nejprve se natře kvašenou pastou ze sojových bobů, sójovou omáčkou, sezamový olej, česnekovým cukrem a ještě mnohými cizokrajními květinami. Peče se na rožni pokud se kůže neleskne. Ta se pak úhledně nakrájí na plátky a jí se jako první chod. Až jako druhý chod se konzumuje jemné maso prasátka. 

Typická pro severní Čínu je pekingské KUCHYNĚ. Specialitou je Pekingská pečená kachna, která se musí odchovat na domácích farmách, kde se 65 dní krmí, dokud jim nenaroste pořádný hrudník, měkké maso a jemná kůže. Oškubané kachně se vtlačí vzduch mezi kůži a maso, stlačený vzduch a maso se spaří vroucí vodou a natře se sipupom, což je dodá načervenalou barvu a křehkost. Potom se zavěsí, aby vyschla a nakonec se peče v upravených pecích při 230-250 ° C 3/4 hodiny. Kousky kachny se přinášejí na velké míse a k nim se přinesou na zvláštních miskách moučné placky asi deset centimetrů dlouhé kousky nakrájeného pórku a potom na zvláštní misce nasládlá bobů omáčka s rozetřeným česnekem. 
Dalším pekingským oblíbeným jídlem je Skopové vařené v polévce. Vaří se ve speciálním kotlíku se zvláštními pikantními omáčkami. Je známá pod názvem muslimský kotlík. 

Autor: Světlana Nováková

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus