Anglická kuchyně

Britskou kuchyni buď zbožňujete, nebo nesnášíte. Mnoho lidí se vyslovuje, že typicky britské věci se prostě nedají jíst. Dobrá hospodyně je totiž naučena, že veškerá zelenina by měla být rozvařená, kdyby si náhodou někdo zapomněl protézu. Pro našince je zvláštní například to, že všechny anglické polévky jsou mixované. Homogenní  masa, nějaké zeleniny a nevíme ještě čeho, se pak líbí asi jen bezzubým stařečkům.

Dnes v Británii téměř nevidíte tradiční britské jídlo. Příliv přistěhovalců je tak silný, že restaurace a fastfoody jsou z celého světa, jen ne z domova. To je právě důvod, proč britská kuchyně prakticky neexistuje. Během staletí totiž splývala s různými kulturními vlivy.Tradičně britský se dá najíst spíše v menších městech, v takzvaných hospůdkách. Ingredience, které Britové používají v kuchyni, jsou odedávna dovážené z celého světa. Jako mořeplavci a obchodníci do své země přinesli například pomeranče, z nichž marmeláda je dnes považována za typicky britskou. Anglický černý čaj vlastně není anglický, ale dovezený z různých částí Asie. Britové byli na druhé straně díky klimatickým podmínkám velkými producenty kvalitního masa a ovčí vlny, kterou ve světových přístavech obchodovali za nejrůznější světové plodiny. V britské kuchyni nesmí chybět množství masa, ryb, brambory, zelenina a sýry.

Britské snídaně

Faktem je, že takzvané britské snídaně dnešní Britové už v podstatě nekonzumují. I sem přišli cereálie, jogurty, pečivo a ovoce. V britských hotelích je však vždy za britské snídaně považována kombinace klobásy, párků, slaniny a vajíčka. K tomu dostanete nějakou topinku a pomerančový džus.

Fish and chips

Mělo by to být tak, že typickému Britovi vydatná snídaně vystačí téměř na celý den. Toto je právě důvod, proč se na oběd neklade takový důraz jako například u nás. Oběd tvoří většinou něco menší, například velmi rozšířené fish and chips.

Jde o hranolky s smažený rybou. Toto jídlo dostanete na každém kroku, ve fastfoodech na ulici i v luxusních restauracích.

Pokud však nemáte žaludek na anglické snídani, Shepherd 's pie vám poslouží jako sytý oběd. Jde o zapékané misky mletého masa pokrytého bramborovou kaší. Můžete také vyzkoušet tradiční britský roast, masovou pečeni s bramborem a zeleninou. Větší důraz se zde klade na večeři. Tvoří ji většinou nějaké maso nebo rybu s bramborem, nebo dušenou zeleninou.

Velká Británie je vlastí pudinků. Za tradiční se považuje například

  • "skvrnitý" pudink s rybízem a rozinkami, populární je i švestkový puding
  • "syllabub", středověký pokrm z dvojitého krému, bílého vína a citrónové šťávy. Ostrovní pudinky jsou však něco úplně jiného než ty, na které jsme zvyklí my u nás.

Tradiční menu

Zvyklostí na britských ostrovech je podávat každoročně na svátek Burn 's Night, 25. ledna, na výročí narození Roberta Burnse, velkého skotského básníka, Yorkshire pudink (Newyorského pudink). Jde o lehké chutné jídlo z moučného těsta, vajíček, mléka a tradičně podávané s játry hověziny (obvykle je to nedělní jídlo).

Turín a brambory je také tradiční jídlo pro ohnivé skotské noci.

Vánoční delikatesou je dobře upečený krocan se švestkovou omáčkou a také Vánoční pudink s brandy omáčkou.

  • Haggis je ovčí žaludek plněný masem a zeleninou.

Ve Walesu je tradičním jídlem Waleské jehněčí maso, které je známé jako velmi chutné a měkké. Také je známo ve formě jehněčí polévky, zvané cawl. Typickým moučníkem je tu Plum puding, u nás známý jako švestkový nákyp či pudink. Oblíbeným letním dezertem jsou jahody se smetanou. Nejznámějšími britskými sýry jsou cheddar a stilton.

Z nápojů zde kromě tradičního piva dostanete i takzvaný "cider"

  • (angl. cidre), což je sladký jablečný alkoholický nápoj. I u nás je známo černé těžké pivo Guinness. Britové pijí i tvrdý alkohol, zejména whisky a gin. Nelze opomenout ani anglický čaj, pro který je typické malé množství mléka. K polednímu čaje se podávají tradiční okurkové sendviče. Nakonec, slovo sendvič má původ právě na britských ostrovech.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus