Americké koblížky (donuty)
Pochutnávají si na nich podle scénáře mnohé hvězdy v thrilleru a jedí je všichni policisté ve všech kriminálních seriálech. Smažené koblihy, ale hlavně kulaté sladké moučníky s polevou jsou oblíbenou národní pochoutkou, na kterou nedají Američané dopustit. A na donutí si zvyká i zbytek světa. Kromě specializovaných pekáren rozšiřují jejich oblíbenost nabídkou několika základních druhů i velké obchodní řetězce.
- Tento moučník je velmi podobný Slovensku šišky či kobliha a českým kobliha. Také se připravuje z kynutého těsta a smaží se. No na rozdíl od šišek, které mají čokoládovou nebo marmeládovú náplň uvnitř, donut má většinou tvar prstence s otvorem uprostřed a je dochucený různými polevami, pudinkem a kořením nebo posypaný oříšky či kokosem.
-
O vzniku tohoto moučníku se vedou už desetiletí spory. Podle někoho se o jejich popularizaci zasloužili holandští osadníci, kteří je znali jako "slazené dorty smažené v tuku". Podle jiných kulaté Donuty vymyslel v roce 1847 Hanson Gregory, který se jako 16-letý plavil na obchodní lodi. Na nový tvar koblihy přišel, když se snažil eliminovat množství tuku ve smažených koblihách. Této teorii oponují hlasy, které poukazují na konkrétní slovní výrazy v literárních dílech, ve kterých se už začátkem devatenáctého století objevovaly informace o tomto druhu moučníku.
- Ať to bylo jakkoliv, na geniální nápad, který udělal z koláče hit, bylo třeba čekat ještě celé století. V roce 1956 vznikla síť fast foodů Mister Donut, které nabízely ke kávě šišky, vdolky a jiné sladké pečivo. Jen v Kanadě a v USA vzniklo 275 obchodů. A v devadesátých letech expandovala společnost úspěšně i do zahraničí - do Číny, Filipín, Jižní Koreje, Thajska či do Tchaj-wan, ale i do jiných světadílů.
Poznámka:
Lahodný kynutý prstenec, na první pohled běžný moučník, to dotáhl opravdu daleko v systému stravování Američanů. Stal se typickým odpoledním dezertem nebo svačinou do školy, ale i rychlou náhradou za oběd a zdrojem okamžité energie pro zaneprázdněné lidi. Přesto bychom si ho měli dopřát jen sporadicky. Je totiž i vydatnou kalorickou bombou, takže zařadit ho do denní skladby jídel je nejrychlejší cesta, jak si za pár měsíců podobný stravovacích zvyků zlikvidovat zatím ještě ideální hmotnost. Nakonec, problémy americké populace s nadváhou souvisí právě s fast food stylem stravování, do systému nichž patří i prodejny s donuty.
Autor: Zuzana Smutná