Zdraví z tymiánu
Tymián, který automaticky spojujeme se středomořskou kuchyní, byl ve starém Egyptě i účinným prostředkem na balzamování zesnulých a Řekové ho pálili v kadidlo ve svých svatyních. Dnes vůni a chuť lístků stálo zeleného polokeře oceňujeme spíše při vaření, ale tato hodnotná koření má i léčivé účinky.
Původ:
Evropu s tymiánem seznámili římské legie, které při svých výpravách dobývali stále nová území, kde však zároveň přinášely nové poznatky a učili místní obyvatelstvo Novosti. Podobně tak bylo se zvyklostmi ve vaření. A později tuto bylinku šířily benediktinští mniši, kteří ji pěstovali v klášterních zahradách. Tymián se začal postupně používat i v anglické, v bulharské, řecké i ve francouzské kuchyni. Francouzi dnes považují tymián za jednu nejpodstatnějších bylin, která dodává typickou chuť a aroma jejich jídel zejména v provensálské oblasti. A konečně evropští přistěhovalci přinesli tuto pochutinu i do Ameriky, kde se ujal obzvlášť v mexické gastronomii.
Přínos pro zdraví:
Ochucování jídel tymiánem děláme nemálo i pro své zdraví. Tato bylinka pomáhá tělu zbavovat se bakteriálních, plísňových a virových infekcí a zabraňuje hnilobným procesům. Je dobrý i na trávení, zejména pokud máme na oběd mastnější jídla. Používá se také jako domácí lék. Odvar z lístků, které obsahují flavonoidy, třísloviny a silice, zlepšuje činnost trávicí soustavy a pomáhá při potížích s plynatostí. Užívat ho můžeme i při nachlazení, zlepšuje vylučování hlenu a při kloktání potlačuje bolest v krku. Pití odvaru je však nebezpečné pro těhotné ženy a lidi, kteří mají potíže se štítnou žlázou a srdečnou slabostí.
Skladování:
Kupovat zvykneme sušený tymián, který v uzavřené nádobě vydrží asi dva roky, ale lepší je čerstvý. Můžeme si ho vypěstovat na zahrádce i na balkonu nebo v květináči na kuchyňské poličce a při vaření stačí vždy odtrhnout potřebné množství. Pokud si ho přineseme z tržiště, tak ho třeba zabalit do navlhčené papírové utěrky a vložit do mikrotenového sáčku. V chladničce takto vydrží asi deset dní.
Využití v kuchyni:
Tymián má kořeněnou chuť, která trochu připomíná hřebíček. Tato bylinka se využívá při přípravě různých druhů masa, zejména hovězího, telecího, jehněčího, drůbeže a ryb. Vhodný je i do domácích uzenin, nádivek, polévek a na ochucení pomazánek, ale i oleje, octa, majonézy a marinády na maso a sýry. Dobře chutná s paprikou, s rajčaty, s brokolicí, s okurkami, s mrkví a s hráškem, ale i s luštěninami, těstovinami a rýží. Zvykne se kombinovat s bazalkou, česnekem, olivami a citrónovou šťávou. Je neodmyslitelnou pochutinou při přípravě italské pizzy.