Zdraví z luštěnin

Luštěniny jsou velmi zdravou potravinou, z níž se při troše fantazie dají dělat pochoutky. S oblibou se z nich připravují i ​​postní recepty. Jejich konzumací se dodržuje princip za zajištění před svátky, jako je Velká noc, zároveň však zasytí a organismus obohatí o vzácné vitamíny a minerály.
Luštěniny jsou suché zralá semena fazolí, sóji, čočky, cizrny, bobu nebo hrachu. Pro zkrácení doby vaření třeba všechny druhy kromě čočky nechat namočené ve studené pitné vodě.

Fazole a hrách potřebují alespoň dvanáct hodin, případně celou noc,

Čočce stačí 4 hodiny.

Namočené je uložíme v chladnější místnosti, aby nezačali kvasit. Vaříme je ve stejné vodě, ve které jsme je namáčeli, ale zásadně pomalu na menším ohni.

Fazole a hrách potřebují asi dvě hodiny,

Čočka hodinu, v tlakovém hrnci se doba samozřejmě zkracuje.

Aby nestvrdli, tak během vaření do luštěnin nepřidáváme sůl, osolíme je až těsně před dokončením. Stejně to platí pro ocet, který prodlužuje dobu vaření. Z luštěnin vaříme nejčastěji husté polévky a zahuštěné omáčky, ale vařené semena jsou také výborným doplňkem salátů a rozemleté jsou zase vhodným základem pro smažené zelenino-luštěninové pokrmy.
Koření vhodné na dochucení luštěnin:
bílá fazole - rozmarýn, česnek, majoránka
červené fazole - chilli koření, majoránka, koriandr
černá fazole - chilli koření, zázvor, kmín, česnek, tymián, majoránka
hrách - tymián, hřebíček, majoránka, česnek
cizrna - kari koření, koriandr, kmín, majoránka česnek, máta, citron
zelená čočka - majoránka, kmín, ocet, kořenová zelenina
červená čočka - kari koření, máta, zázvor, koriandr, majoránka

Poznámka:
V případě sóji bychom měli být při vaření obzvlášť opatrní. Tento druh luštěniny se doporučuje namočit do studené vody na 12 až 16 hodin, kterou slijeme. Sóju pak vaříme asi v trojnásobně větším objemu čisté vody. V běžném hrnci to trvá přibližně 2,5 hodiny, v tlakovém   asi 40 minut. Pokud sóju vaříme déle, začnou boby opět tvrdnout.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus