Zdraví z čaje
Angličané o páté vypnou a do černého čaje nalijí mléko,
Japonsku je podle národní moudrosti "svatá čajová hodinka" důvodem k pročištění těla i duše, dobou dokonalého ticha a hluboké úcty. A někdo upřednostňuje ledově vychlazený čaj rovnou z láhve. Ať ho pijeme v jakékoli podobě, pro většinu z nás tvoří každodenní součástí pitného režimu bez toho, že bychom si to uvědomovali ...
Kromě toho, že je čaj chutným nápojem, dokáže velké věci. Dnes je v obchodech dostatečně velký výběr všelijakých chutí a značek, ale ty léčivé se nejlépe hledají v obchůdcích s plechovky a skleněných nádob. Ať už ho vyberete kdekoliv, přečtěte si, který je pro vás ten pravý.
Zelený čaj pochází nejčastěji ze zemí dalekého Východu jako Čína a Japonsko.
Obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před nemocemi srdce, mrtvicí a některými druhy rakoviny, například plic či žaludku. Kromě zabraňování růstu a množení rakovinových buněk působí protizánětlivě, antibakteriálně a protivirózně a snižuje hladinu cholesterolu. Zpomaluje stárnutí organismu, snižuje riziko výskytu zubního kazu a dodává tělu vitamíny jako A a C.
Výtažky zeleného čaje jsou často přítomny i v mnoha kosmetických prostředcích, protože polyfenoly obsažené v zeleném čaji chrání pokožku před UV zářením. Podle amerického výzkumu pomáhá zelený čaj při hubnutí, protože urychluje oxidaci tuku. I švýcarští vědci potvrdili, že lidé užívající výtažky ze zeleného čaje spálili více kalorií. Dávejte si však pozor na množství vypitého čaje. Zlepšení některých zmíněných zdravotních problémů by mělo přijít po vypití 3-4 šálků zeleného čaje denně. Ale pokud to přeženete, budete pravděpodobně trpět nespavostí kvůli kofeinu, který obsahuje.
Černý čaj se nejčastěji sbírá na plantážích v Africe, Indii, na Srí Lance či v Indonésii.
Obsahuje vitamín B1, který pozitivně ovlivňuje nervový systém. Třísloviny propůjčují černému čaji charakteristickou trpkou chuť, ale pokud ho chcete pít kvůli "léčebným" účelům, nezjemňujte ji mlékem. Podle německých vědců totiž mléko v čaji blokuje vstřebávání a účinky léčivých látek, které mimo jiné pomáhají předcházet nemocem srdce a infarktu. Podle anglických studií černý čaj efektivně odbourává stresové hormony z těla, a tak mu pomáhá dostat se rychleji ze zátěžových situací.
Účinky čaje můžete ovlivnit dobou louhování. Pokud ho vyberete po 1-3 minutách, uvolní se z něj látka tein, který rovnoměrně povzbuzuje činnost mozku, nezatěžuje srdce a krevní oběh a působí dlouhodobě. Pokud ho louhujete pět minut (více byste neměli), zklidňuje činnost střev a žaludku a má blahodárné účinky na cévy. Vůbec neplatí, že čím déle budete čaj louhovat, tím budou jeho účinky silnější. To docílíte přidáním většího množství čaje do menšího množství vody.
Účinky bílého čaje jsou v našich končinách asi známé nejméně. A to je chyba.
Tento vzácný čaj, který se pěstuje jen v omezeném množství, je totiž považován za skvělou "přírodní" kosmetiku. Mezi čaji obsahuje právě ten bílý nejvíce antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí pleti. Stejně jako všechen ostatní čaj, i tento pomáhá při srdečně-cévních onemocněních, navíc má antibakteriální účinky a pomáhá předcházet virovým onemocněním.
Bílý čaj má jemnější chuť, jako jeho kolegové, protože se sbírá ještě nově vznikajících v podobě bílých pupínků. Sušením si uchovává chuť i chemické látky čerstvého čaje. Pokud si ho doma budete připravovat, dodržujte sedmiminutovou dobu louhování. Pokud ho vyberete příliš brzy, nedosáhne tu správnou chuť, pokud příliš pozdě, ztratí zase čerstvost.
Autor: Růžene Krásná