Zdraví ve vlašském ořechu
Drobná vzácnost dobře ukrytá v tvrdé skořápce. Zajímavé, že některé své poklady schovala příroda do těžko dobytné schránky. I v případě vlašského ořechu musíme překonat zábranu, abychom se dostali k chutnému a zdravému jadérku. Po cizokrajných ořechách saháme dost často, ale naše druhy zvykáme podceňovat. Není to fér, protože tento druh ořechu nám má co poskytnout.
Množství minerálů, které vlašské ořechy obsahují, zpevňují svaly a kosti, takže se jejich konzumací bráníme před osteoporózou.
Vitaminy skupiny B se postarají o dobrou funkčnost nervového systému. Stačí hrst jader a budeme mít dobrou paměť, dokážeme se lépe soustředit a být klidnější.
Nenasycené mastné kyseliny udržují naše cévy v kondici, pomáhají regulovat vstřebávání cukru do svalů a snižují hladinu krevního tlaku. Zabraňují také tvorbě krevních sraženin a snižují riziko infarktu.
Přítomna kyselina alfa-linolenová tlumí záněty, proto jsou "Vlašák" dobrou prevencí před zánětlivými procesy, typickými pro revmatická onemocnění.
Kdo by to řekl, ale díky vlašským ořechům můžeme být i hezčí.
Vitamín E chrání pokožky před tvorbou vrásek a stárnutím a kyselina listová, které mají vlašské ořechy na rozdávání, se postarají i o kvalitu sliznice.
Jíst by vlašské ořechy měli všichni, ale lidé s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou cholesterolu v každém případě. Doporučuje se 5 a 10 jadérek denně.