Zdravé ovoce ve sklenicích
Pití čerstvých ovocných, ale i zeleninových šťáv by mělo být součástí stravovacích zvyků či spíše pitného režimu z několika důvodů. Jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek i enzymů, čistí organismus, urychlují jeho detoxikaci, pomáhají snižovat nadváhu, zlepšují trávení a hroznový cukr dodává člověku energii. Jsou dokonalým regeneračním prostředkem, pomáhají k lepší náladě, k pocitu svěžesti i k mladistvějšího vzhledu.
Pokud si dáme hrozen hroznů nebo jedno jablko na svačinu, odpoledne bychom měli dávku látek důležitých pro organismus doplnit ještě sklenkou čerstvé šťávy. Tekutiny plné zdraví zbavené vlákniny jsou stravitelnější a živiny se proto expresně rychle dostávají do krve a pak do celého těla. Darmo se dopručuje hotovými průmyslově zpracovanými šťávami a džusy, podobný efekt nemůžeme dosáhnout. Tyto výrobky procházejí procesem pasterizace, kdy jsou zahřáté na vysokou teplotu, aby se prodloužila jejich trvanlivost. No v této chvíli je již většina vzácných enzymů a antioxidantů ve šťávě zlikvidována. Pokud si chceme pochutnávat skutečně na čerstvé šťávě, vyžaduje to trochu investice a námahy. Důležité je mít k dispozici kvalitní odšťavňovač a najít si čas na přípravu čerstvé šťávy pro sebe i ostatní členy rodiny.
Zásady, které je třeba dodržovat:
Ovocné i zeleninové šťávy konzumujeme co nejdříve po odšťavňování, protože vitamíny i enzymy jsou citlivé na vzduch a už po několika hodinách se ničí.
Pokud se obáváme silnému útoku na náš trávicí systém, můžeme je zředit vodou v poměru 1:1.
V případě, že s pitím čerstvých šťáv jen začínáme, denně vypijme jen 200 ml zředěné šťávy a postupně množství zvyšujme. Později je optimální vypít asi 500 ml zředěné ovocné nebo zeleninové šťávy. Při větším objemu ho rozdělí na více dávek. Dětem, které mají trávicí systém citlivější, stačí asi 150 až 200 ml zředěné šťávy.
I když operativně služby v hypermarketech nabízejí kombinované čerstvé šťávy z ovoce, jednotlivé druhy by se neměly velmi míchat. Ale například do méně atraktivní zelné šťávy, byť velmi zdravé, můžeme pro zlepšení chuťových vlastností přidat jablko nebo mrkev.
Po zpracování ovoce třeba odšťavňovač hned umýt a zbavit všechny jeho komponenty zbytků plodů, protože hnilobný proces nastupuje velmi rychle a při nejbližší manipulaci s odšťavňovačem by se do čerstvé šťávy mohli dostat choroboplodné zárodky.
Ideální pro peněženku je zpracovat ovoce a zeleninu z vlastní zahrádky. Pokud je musíme kupovat, můžeme sáhnout i po méně vzhledných a zlevněných plodech. Obsahují stejné množství užitečných látek než ty výstavní kusy. Musí být však čerstvé a problémům jsou poškozené a shnilé části.
Snažme se odšťavňovat častěji ty druhy ovoce a zeleniny, které se úroda v naší zeměpisné šířce. Navíc citrusové ovoce může být zdrojem alergenů pro citlivý organismus.
Během teplejších dnů, když člověk nemá chuť na jídlo, postačí i sklenici čerstvé ovocné šťávy.
Můžeme řešit i zdravotní potíže:
- rajčatová šťáva zlepšuje krvetvorbu, podporuje trávení a zmenšuje následky škodlivého ultrafialového záření, proto by se měla pít i během dovolené u moře
- hroznová šťáva podporuje činnost trávicího systému, bojuje proti rakovině i chorobám srdce a šťáva z červené vinné révy je pomocníkem proti chudokrevnosti
- ananasová šťáva zlepšuje trávení a obsahuje bromelin, který působí protizánětlivě
- jablečná šťáva je výborná při problémech se zácpou, se zánětem i s horečkou
- šťáva z granátového jablka pomáhá držet v kondicí drobné cévy v oblasti srdce
- pomerančová šťáva osvěžuje, detoxikuje a je protizánětlivá
- brusinková šťáva je prostředkem proti průjmu i zánětlivým onemocněním močových cest
- zelná šťáva podporuje činnost střev a posiluje obranyschopnost
- mrkvová šťáva čistí krev i organismus, působí močopudně a pomáhá při tvorbě kostní tkáně
- řepnou šťávou zlepšujeme detoxikaci organismu, je cenná zejména pro pacienty s dnou a revma, ale i s aterosklerózou a hypertenzí