Zdravá pampeliška
Pampelišku potkal podobný osud jako kopřivu. Obě rostliny mají lidé spíše za plevel, které se daří a roste všude možně po parcích, zahradách a sídlištích. A když je něčeho hodně, nepůsobí to zrovna vzácným dojmem nebo jako něco, co by mohlo být užitečné a nápomocné. A ono je.
Léčivé účinky kopřivy jsou ale přece jen známější, její detoxikační vlastnosti využívají mnozí z nás.
Pampeliška, žlutý kvítek, který začátkem léta pozlacuje zejména louky a pole, je z léčebného hlediska mnohým ještě tajemstvím. Což je velká škoda, skrývá v sobě totiž pár opravdu silných trumfů. Vědělo se o nich už v dávných dobách.
Staří Řekové používali mléko z pampelišek při očních zánětech nebo pihovaté pleti. Dělávaly si bylinné kúry a šťávou z pampelišek léčili únavu a celkovou slabost. Stejně ji využívali i ve staré Číně.
V Evropě s tím začali asi nejpozději, ale i to je už několik století. Pojďme tedy na to, čím si pampeliška vysloužila čestné místo v herbářích po celé ty staletí. Asi nejvíce vyzdvihována je pro schopnost léčit nemoci jater a žlučníku, ale díky hořčinám pomáhá i slinivce, střevům a ledvinám. Zbavuje krev toxinů, podporuje chuť k jídlu a celkově povzbuzuje trávicí orgány, pročišťuje žaludek, pomáhá při chorobách močových cest, rozpouští žlučníkové kameny, působí proti revmatismu, má povzbuzující účinky a jako podpůrná léčba se využívá i při cukrovce.
Pokud jste se v zmíněných zdravotních neduhů našli, určitě vyzkoušejte užívat pampelišku.
Léčivá je celá rostlina, tedy kořen, listy, květy i stonek. Při chronickém zánětu jater si naordinujte denně přibližně šest syrových pampeliškových stonků. Nejprve je opláchněte vodou, ještě s květinami, až potom květy odřízněte a stonky žvýkejte. Chutnají hořce, ale kromě zlepšení problémů s játry pomáhají regulovat i činnost žlučníku a rozpouštět žlučníkové kameny. Kořen pampelišky se využívá na podporu toku žluči, trávení a pročištění krve, čímž odstraňuje z těla škodliviny. Rovněž se po jeho užívání zlepšuje stav pleti, kterou sužuje akné či ekzémy.
Má antirevmatické účinky a mírně po něm přehání. Kořen se po sklizni nakrájí nadrobno a užívá ve formě čaje, ať už čerstvého, nebo sušeného. A aby se nezapomnělo ani na listy - ty obsahují množství draslíku, pomáhají při zadržování tekutin a při srdečních potížích, podporují játra a trávení. Čaj ze sušené pampelišky se užívá 1-2 krát denně i v případě, když máte překyselený žaludek, pálí vás žáha, trápí vás močové cesty či ledvinové a žlučové kameny. A aby bylo využití pampelišky ještě pestřejší, klidně si přidejte její listy do salátů. A stejně i kopřivu. A gratulujte si, protože jste si připravili zdravý salát, který vám krásně pročistí tělo a dodá mu vitamíny A, B, C, D a kopu minerálů jako draslík, sodík, železo či vápník.
Autor: Zuzana Smutná