Zázvor proti chřipce

Naše babičky s oblibou pekly zázvorky. Koláče se specifickou trochu pálivou chutí se ale jaksi vytratily. V některých domácnostech se ještě používal vzácný mletý zázvor nebo chcete - zázvor, k dochucování jídel. Naštěstí jsme se v poslední době k tomuto malému zvláštnímu zázraku opět vrátili.

Jeho účinky i chuť jsou totiž vynikající. Aktuálně si můžeme pochutnávat nejen na zázvorem čaji ale i zázvorových limonádách, zázvorovém pivu a jídlech, ve kterých se nachází jako dochucovadlo. Zázvor vypadá přinejmenším zvláštně a dnes ho už dostaneme koupit běžně v obchodech. Lze ho však v různých formách koupit i v lékárně. Jeho chuť je ostrá, pálivá až mírně sladká.
Na nachlazení, žaludek i srdce

Zázvor má nyní svou sezónu, výtečně totiž působí proti virům, při nachlazení a chřipce, na podporu vykašlávání. Stimuluje krevní oběh, zahřívá tělo a osvědčil se i jako podpora při pocení.
Pomáhá chránit kardiovaskulární systém a snižuje riziko infarktu. Výborně tlumí i bolesti hlavy.
Má detoxikační, protizánětlivé i protiplísňové vlastnosti. Působí jako antihistaminikum pro alergiích a pomáhá při jejich léčbě.
Používá se při léčbě revmatoidní artritidy, osteoartritidy a různých svalových onemocněních.
Výborně stimuluje žaludek, žaludeční křeče, léčí pocity závratě, ranní nevolnost, mořskou nevolnost a nevolnost jako vedlejší projev chemoterapie.
Zázvorový čaj při chřipce
Dáme sevřít cca půl litru vody. Přidáme jednu lžičku sušeného mletého zázvoru, skořici a hřebíček. Tři minuty povaříme, a necháme vychladit. Dochutíme medem a citrónem.

Autor: Jana Farná: 

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus