Zázračné účiky propolisu
O pozitivních účincích medu se umí toho poměrně dost. Včely ale kromě něj produkují i jiné "poklady". Třeba mateří kašičku, hotový koktejl živin, kterým a živí i mladé včely, nebo propolis. Dnes tedy něco o něm.
Propolis je vlastně směs pryskyřic, které včely získávají z pupenů stromů a jiných rostlin, a včelího vosku. Jeho přítomnost v úlu je velmi důležitá hned z několika důvodů. Včely ho používají na opravy svého příbytku, utěsňují jím díry, čímž se chrání před zimou, ale i parazity. Svým složením chrání propolis včely před nemocemi a zabraňuje hnilobným procesům v úlu. Stejnou funkci má totiž i v případě samotných stromů, odkud ho včely nejčastěji sbírají. I tam propolis hlavně zaceluje rány a chrání dřevo před hmyzem, bakteriemi a houbami. Je tedy zřejmé, že propolis má silné antibakteriální, antivirotické a antifungální účinky. Díky nim je stejně ceněný i v medicíně. Obsahuje mnoho důležitých látek, které člověku pomáhají při různých zdravotních neduhů. Jsou to vitaminy, vosky, éterické oleje, flavonoidy, organické a fenolické kyseliny a různé minerály jako železo, vápník či mangan. Propolis je nejčastěji tmavohnědé barvy, ale podle složení může být i zelený, červenohnědý, žlutý černý nebo bílý. Záleží zejména od rostlin, z nichž včely sbírají pryskyřici. I proto je propolis z každého úlu jiný, s jiným složením a jinak silnými účinky. V teple je vláčný a lepkavý, v chladnějším prostředí začne tuhnout a drobit se.
Propolis se nejčastěji využívá ve formě propolisové tinktury. Tu dostanete koupit v lékárně, ale mnoho lidí si ji vyrábí i doma. Pokud znáte někoho, kdo chová včely a zásobuje vás medem, poproste ho o trochu propolisu. Do 10 dl vodky vložte 100 gramů, nechte několik dní louhovat a pak tinkturu sceďte. Právě jste tak získali pomocníka na mnoho zdravotních problémů.
Stejně, jak již bylo zmíněno v souvislosti se stromy nebo samotným včelím ulomil, i v případě člověka bojuje propolis proti různým parazitům, virům a plísním. Využívá se tedy při virových onemocněních jako chřipka, při zvýšené tělesné teplotě, nachlazení, bolestivém hrdle, průjmu či chorobách žaludku. Díky protizánětlivým vlastnostem léčí bolavé dásně a zuby, afty, tedy celou ústní dutinu. Některé studie dokonce hovoří o tom, že díky antibakteriálním účinkem chrání před zubním kazem.
Propolisovou tinkturou se léčí i bolavé uši, křečové žíly či vypadávání vlasů. Kapitola sama o sobě je kůže a kožní problémy. Propolis se hojně využívá při akné, ekzémech, puchýřích, bradavic, vředech, psoriáze a proleženinách. Pokud jste se popálili, opařili nebo utrpěli drobné ranky, potírejte je také propolisovou tinkturou, nebo mastmi či spreji, které propolis obsahují. Propolis totiž urychluje hojení ran, ničí bakterie a zabraňuje jejich množení. V takových případech naneste tinkturu na vatový tampon a nemocné místo jím potírejte. O síle jeho účinku říkají fakta, že popáleniny hojí propolisový krém stejně dobře, jako doktorem předepsaná mast.
V případě propolisu bylo provedeno a stále provádí mnoho studií. Některé výsledky hovoří o jeho příznivých účincích na játra, srdce, klouby, trávení, o zvyšování plodnosti, o látkách, které účinně bojují proti bakteriím tuberkulózy, zápalu plic, salmonelózy či herpesu, O podpoře imunity se asi netřeba zmiňovat. Všechny tyto vzácné vlastnosti však závisejí na kvalitě pryskyřice, od oblasti, v níž rostlina roste, na ročním období, kdy ji včely sbírají a podobně. Opakovat výzkumy a potvrdit tak nějakou přesnou statistikou jejich výsledky je prakticky nemožné.
Alergici se určitě ptají, zda je pro ně propolis vhodný. Stejně jako v případě medu, i propolis vyvolává u některých jedinců alergickou reakci. Pozor by si měli dát zejména ti, kteří jsou alergičtí na pyl, i když to neznamená, že budou mít automaticky problém i s propolisem. Důležité je dávkovat si zpočátku malá množství a sledovat reakce těla.
Autor: Zuzana Smutná