Výživná konzumace vajíček
Navzdory výživným pozitivům slepičích vajec lidé s vysokou hladinou špatného cholesterolu si chuť na vajíčko mohou uspokojit jen výjimečně.
I když se v naší kuchyni uplatňují téměř výhradně slepičí vejce, není ničím výjimečným konzumace vajec, které pocházejí od jiných druhů ptáků - kachní, husí, křepelčí ...
Vejce jsou významnou, biologicky hodnotnou součástí jídelníčku. Energetická hodnota průměrně velkého slepičího vejce (60g) je 88 kalorií (365 kJ). Obsahuje bílkoviny, vitamíny, minerály a tuk; přičemž žloutek je na bílkoviny (proteiny) bohatší než bílek.
Bílkoviny obsažené ve vejcích mají ze všech živočišných bílkovin nejvyšší biologickou hodnotu; jen málo se liší od bílkovin lidského těla, proto je lidský organismus přijímá a zpracovává rychleji než jiné živočišné bílkoviny. Pokud jde o vitamíny, v slepičí vejce se nachází vitamín A, B1, B2 a E vitamin. Z minerálů je to vápník, hořčík a fosfor.
Navzdory těmto výživným pozitivům, lidé s vysokou hladinou špatného cholesterolu si chuť na vajíčko mohou uspokojit jen výjimečně.
Vejce se dělí do tříd - podle jakosti a velikosti. Každé vejce by mělo být orazítkované a tímto způsobem poskytovat informaci o své hodnotě. V Evropské unii platí tato pravidla:
- - Jakostní třída A (extra) označuje čerstvě nakladená a očištěné vejce. Po sedmi dnech skladování se musí označení extra odstranit a dané vejce se zařadí do třídy A.
- - Vejce třídy A jsou stále čerstvá vejce se znaky vysoké kvality.
- - Jakostní třída B označuje méně čerstvé a méně čisté vejce, které mohou být i chlazené a konzervované.
- - Vejce třídy C se používají výhradně při průmyslovém zpracování.
Podle hmotnosti se vejce dělí do sedmi tříd: od 70g do 45g a méně. Každé balení vajec musí být uvedena jejich jakostní a hmotnostní skupinou a datum balení.
Čerstvost vajec otestujete ponořením do sklenice naplněného vodou:
- - Čerstvé (třídenní) vejce klesne ke dnu.
- - Týden staré vejce se vznáší kousek nad dnem skleničky.
- - Vejce starší než tři týdny plave ve vodě a vyčnívá nad hladinu. Proč? Čím je vejce starší , tím více vzduchu pronikne přes jeho skořápku a ten pak vejce ve vodě nadnáší. A protože žloutek a bílek procesem stárnutí vysychají a ztrácejí soudržnost, lze zjistit přibližný věk vajec i po jejich rozbití - čerstvé vejce bude mít lesklý vypouklý žloutek a pevné bělmo; vícetýdenních vejce bude mít ploché žloutek a roztékající se bílek "vodové" konzistence.