Vitamíny naši denní společníci
Vitamíny se staly našimi denními společníky, jejichž nepřítomnost vám může způsobit vážné zdravotní problémy. Naše tělo je po vás vyžaduje a proto by vaše strava měla odpovídat výživové požadavku potřebné k plnohodnotnému životu.
Pokud vaše strava nedokáže pokrýt tento požadavek, vykompenzujte tento nedostatek vitaminovými doplňky, jejichž náš trh nabízí v dostatečném množství.
- Vitamin A, známý jako retinol, je jeden z nejdůležitějších vitamínů, protože ovlivňuje tvorbu pigmentu citlivého na světlo, jehož nedostatek může způsobit fatální následky na zrak. Také působí pozitivně na pokožku a vlasy. Proto se doporučuje konzumace zelené listové zeleniny, karotky, ale i vaječného žloutku.
- Vitamin B1 thiamin je vaší zárukou pro dobrou psychickou pohodu a pro dopomáhaní při látkové výměně. Jeho kladné účinky se projevují při psychických výkyvech jako je stálá podrážděnost či kolísání nálad. Dopřejte si proto luštěniny, ořechy a cereální výrobky.
- Vitamín B2 riboflavin stejně jako jeho předchůdce prospívá vašemu duševnímu zdraví. Nedostatek tohoto vitamínu bývá vzácný, protože ho obsahuje většina potravin z vašeho běžného stravovacího žebříčku.
- Vitamín B3 niacin vám zajistí spánek, přemění potraviny na energii a dodá dobré trávení, v případě jeho nedostatku se mohou objevit poruchy spánku, trávení, zda v krajním případě duševní poruchy. Proto se postarejte o pravidelný přísun potravin jako jsou vejce, ořechy a ryby jako losos, tuňák a sardinky.
- Vitamín B5 kyselina pantothenová má povzbudivé účinky v oblasti sexuálního života, podpoří vznik endorfinu, nezapomeňte ale, že nadměrné dávky kyseliny mohou působit laxativní.
- Vitamin B6 pyridoxin je nejvhodnější při přemenstruačním syndromu, protože pomáhá vyrovnávat hormonální změny a tím i změny nálad. Jeho vhodnou hladinu vám zajistí neloupaná rýže, brambory, luštěniny, banány, kvasnice, ořechy a celozrnné pečivo.
- Vitamín B9 kyselina listová spolu s dalšími ze skupiny B vitamínů vás udělá šťastnými, protože se postará o výrobu serotoninu, tzv.. hormonu štěstí.
- Vitamin B12 kobalamin napomáhá tvorbě krve a výměně látek v buňkách, jeho nedostatek se může projevit chudokrevností. Maso, ryby, žloutek, sýr a játra vám zajistí jeho optimální hladinu v organismu.
- Vitamín B15 podporuje obecnou funkci buněk, dopřejte si proto oříšky, rýži a droždí.
- Vitamin C je elixír, který vám dodá svěžest a elán. Je nápomocný nejen vám, ale i vaší pleti, jako nepostradatelný antioxidant. Také podporuje hojení poranění. Při jeho nedostatku je vaše tělo náchylnější k nemocem a infekcím. Zásobte ho proto citrusovými plody a paprikou.
- O produkci vitamínu D se dokážete postarat svépomocí, protože si ho tělo produkuje již po 10 minutách po vystavení slunečnímu záření. Podporuje vstřebávání vápníku, nejdůležitější látky pro růst kostí a zubů, mějte proto na paměti, že jeho nedostatek způsobuje měknutí kostí, což může mít v krajním případě za následek křivici. V hojných množstvích si proto dopřejte mořské ryby a cereálie.
- Vitamin E spolu s vitamínem C je dalším důležitým antioxidantem, jeho nedostatek má proto nepříznivé účinky na růst a vývin svalů. Olej z pšeničných klíčků, olivový olej, ořechy zabrání jeho nedostatku.
- Vitamín F, který obsahuje olivový olej, se postará o váš stav pleti a zabrání vzniku akné, ekzémem, vředům či vypadávání vlasů.
- Vitamín K vás podrží v těžkých chvílích, podporuje totiž rovnováhu hormonální hladiny a pomáhá vyrovnávat stresovou hladinu pomocí zeleného čaje, klíčení a listové zeleniny jako je zelí či květák.
- Vitamín P obsahují šipky a hrozny, pomáhají tak proti bakteriálním infekcím.
Autor: Růžena Slepá