Účinky cizrny

Už i prváci na základní škole vědí, že luštěniny jsou důležitou součástí našeho jídelníčku zejména díky vysoké koncentraci bílkovin. Luštěninovou klasikou v kuchyni je fazole nebo hrách a na úplném předstihu zdravého jídelníčku se momentálně vyhřívá sója (ačkoli se množí informace, že nedělá dobře srdci).

Cizrna zůstává trochu stranou, což je velká škoda.
Na cizrnu si lidé pochutnávali už před více než 5 000 lety. Tehdy to pravděpodobně neměli nijak vědecky podložené, ale jeho konzumací svému tělu jednoznačně prospívaly. Cizrna oplývá kromě vysokého množství bílkovin i slušnou dávkou lecitinu, který ochraňuje srdce, snižuje cholesterol v krvi, posiluje paměť a celkově činnost mozku.

Cizrna obsahuje i menší množství vitamínů A, B a C a dalším jeho trumfem jsou nenasycené mastné kyseliny a linoleová, které snižují hladinu cholesterolu. Ve slupce cizrny, stejně jako v ostatní luštěninu, se nachází vláknina a minerální látky, například draslík, který příznivě působí na činnost srdce a snižuje krevní tlak, hořčík, který mě zase blahodárné účinky na nervy, fosfor, vápník, zinek a železo. Karbohydráty v Cizrně jsou zase vhodné pro lidi trpící cukrovkou.

Díky tomu, že cizrna neobsahuje lepek, je vhodný i pro celiatiky. Obsahuje i málo sodíku a tuků, takže se často řadí do různých diet, ať už zaměřených na vysoký obsah vlákniny, nízký obsah soli nebo cholesterolu. Cizrnu by měli konzumovat lidé trpící na slabost, tedy nemoc, která způsobuje malátnost a tělesnou ochablost, a stejně lidé, kteří fyzicky těžce pracují či sportují. Kdo má problémy se zácpou, poruchami imunity, aterosklerózou či rakovinou, měl by cizrna zařadit do svého jídelníčku také. Údajně má cizrna i afrodiziakální účinky.

Doma je tato luštěnina zejména ve španělských a italských receptech a naprostou samozřejmostí je v arabské kuchyni. V našich obchodech je lze koupit sterilizovaný v plechovkách, nebo klasicky. Ten třeba, jako mnohé jiné luštěniny, minimálně 10 hodin před přípravou namočit do vody. Potom ho můžete použít do polévek nebo do salátů, jako přílohu k hlavnímu jídlu, výborný je i na indický způsob s kupou kari nebo celkem jednoduše uvařený a dokořeněný podle chuti. Jí se i opražený a posolený na způsob oříšků a určitě znáte i Cizrnová pomazánku s názvem hummus.

Autor: Zuzana Smutná

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus