Sushi a jeho vliv na organismus

Na sushi bary dnes narazíte zřejmě ve všech světových metropolích. I když lidé si je většinou spojují s luxusními restauracemi, nemusí to být vždy tak. Je stále více fastfoodů, kde vám tento tradiční japonský pokrm bleskově připraví. Můžete si jej však koupit už i v supermarketu.
Lze si také kladete otázku, čím to je, že kdysi neznámé japonské jídla si v posledních letech podmaňují celý svět. Odborníci na výživu tvrdí, že je to proto, že japonská kuchyně je symbolem zdravé stravy. Není divu, že pokrmem sushi jsou posedlí především lidé v zemích, kde se stres a obezita staly každodenní realitou.
A pak je tu vědecky potvrzená pověst o dlouhověkosti Japonců. Země vycházejícího slunce se pyšní nejdéle žijícími lidmi na světě. Více než sto let tam má několik desítek tisíc lidí. Vědecké výzkumy naznačují, že na tom má velkou zásluhu strava postavená na rýži, sóji, rybách a zelenině. Vše ingredience, které obsahuje i sushi.

Syrové je zdravější
Japonská kuchyně je postavena na čerstvých surovinách. Základem je syrové rybí maso, nejčastěji z tuňáků, lososů, kaprů, žraloků, krevet a dalších mořských živočichů. Používá poměrně málo živočišných tuků. Koření je spíše jemné jako ostré. To neplatí pouze pro sushi, ale i pro ostatní známé japonské jídla, jako je sašimi, tempura, hikizumi, sosizugi či usuzukuiri.
Pro ty, co se se sushi ještě nikdy nesetkali, jde o jídlo, které tvoří kousky rýže ochucené octem a sladkým japonským vínem saké, plněné nebo pokryté kousky syrových ryb, ale i krevet, chobotnic, sépií, kaviáru, hub, vajec, avokáda či zeleniny. A proč jsou syrové? Japonci věří, že zdraví jsou prospěšnější, než když se tepelně upravují.
Po sushi se netloustne
Sushi je zdrojem bílkovin, nenasycených mastných kyselin, jódu, proteinů, minerálů, přičemž zároveň obsahuje málo tuku a kalorií. Proto je vhodné i pro lidi, kteří si kromě zdravé výživy potrpí i na štíhlou linii. Suroviny, které se používají při přípravě sushi, diabetologie doporučují při různých dietách na hubnutí.
Syrové rybí maso je zdrojem bílkovin, které jsou velmi důležité při hubnutí, protože zabraňují odbourávání svaloviny. Zároveň obsahuje vitamíny A, B a D a minerální látky jako zinek a jód, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Hodně receptur počítá při přípravě sushi i s mořskými řasami, o kterých Japonci říkají, že uchovávají mládí a svěžest. Obsahují polysacharidy, které snižují krevní tlak a působí protizánětlivě.
Další důležitou surovinou je rýže. Je lehce stravitelná, zasytí a při tom má méně kalorií jako přílohy z mouky, kukuřice nebo brambor. Drobné bílé zrníčka rýže jsou bohaté na škrob a obsahují velké množství aminokyselin, vitamíny B6 a E, draslík, železo fosfor, hořčík, chrom, selen a další minerální látky. Při pravidelné konzumaci pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Balené sushi
Za sushi dnes nemusíte chodit jen do specializovaných barů, ale můžete si jej vychutnat i doma. Prodávají ho v obchodech s potravinami. Kvalita sushi závisí hlavně na čerstvosti použitých surovin. Nemusíte se bát, současné logistické sítě umožňují nabízet kvalitní a čerstvé ryby i ve vnitrozemských zemích jako Slovensko. Provozu vyrábějící sushi jsou zásobovány čtyři až pětkrát do týdne rybami z centrálních skladů v přímořských oblastech. Na přípravě balených sushi setů se podílejí asijští sushi mistři, kteří dbají o to, aby neztratily svou tradiční chuť a zdravotní hodnotu.

Autor: Běla Stárková

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus