Sůl pro zdraví
Naše zdraví si můžeme posílit, pokud budeme méně solit a budeme si vybírat potraviny s menším podílem soli.
Náš organismus je atakován množstvím soli v potravinách, náprava je jednoduchá, stačí nekonzumovat polotovary. Nadměrný příjem soli zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních záchvatů a infarktu.
Podle odborníků je doporučená denní dávka sodíku pro zdravého člověka přibližně 1 kávová lžíce přes den ( 2 300 mg ). Lidé s vysokým krevním tlakem, cukrovkáři, pacienti s onemocněním ledvin, starší lidé i ve středním věku, by měly snížit denní dávku na 1 500 mg .
Sodík a naše tělo
Aby náš organismus správně fungoval potřebuje přísun sodíku, protože nám udržuje rovnováhu mezi tekutinami v našem těle, ovlivňuje funkci svalů a správný přenos nervových impulzů. Regulaci sodíku nám zajišťují ledviny a při nadměrném množství se sodík vylučuje z těla ven močí. Při nedostatku se začne hromadit v krvi a následně dochází k jejímu objemu, což znamená větší zátěž na kardiovaskulární systém. Důsledkem nedostatku sodíku nastupují choroby srdce, jater a ledvin. Zvyšuje se riziko astmatu, ledvinových kamenů, osteoporózy nebo rakoviny žaludku.
Prevence
- - Nahraďte sůl bylinkami a kořením
- - Čtěte etikety na potravinách a srovnávejte množství podílu soli
- - Omezujte kečup, hořčici, majonézu, sójovou omáčku ...
- - Konzumujte více čerstvé zeleniny a ovoce
Organismus získává sodík i z přírodních zdrojů. Nachází se v mase, v zelenině a v mléčných výrobcích.
Upřednostňujte mořskou sůl, mrkev, květák, špenát, sójové boby, fazole, kapusta, kedlubny, červené zelí, pórek, čekankový salát, okurky, černý rybíz, citron, hrozny, jahody, jablka, švestky a maliny.
Paštiky, pomazánky, konzervovaná zelenina, kapesní polévky, uzené výrobky a mražené polotovary obsahují kromě soli další potravinové doplňky, které obsahují sodík na konzervování a zlepšení chuti.
Na závěr zajímavá informace, výzkumy prokázaly, že snížením denní spotřeby soli o 3 g, se snižuje riziko srdečního onemocnění a záchvatů.