Strava proti nádorům
Biolog Johannes F. Coy sestavil protinádorovou tabulku potravin. Zajímavé na ní je, že potraviny s hubnutím nemají nic společného.
Zdravá protinádorová strava je bohatá
Jde o tři skupinky barevných potravin. Zelené lze konzumovat "kolik hrdlo ráčí", žluté jsou ty, které je třeba jíst s mírou a červené ve třetí zásuvce jsou "tabu", čili ty, kterým by se člověk, který chce "umřít zdravý", měl raději vyhnout. Rozsáhlou, několika stránkovou tabulku zveřejnil ve své knize Aktivně proti rakovině.
Jde o ovoce, zeleninu, saláty, houby, koření a bylinky, maso a vnitřnosti, drůbež a zvěřinu, (bio) uzeniny, ryby, mořské živočichy, mléčné výrobky, sýr, vejce, tuky a oleje, sladidla, zahušťovadla a nápoje.
Zelené potraviny - podle biologa jsou pro protinádorovou stravu nejvhodnější a lze je jíst dosyta. Patří sem například avokádo, lilek, česnek, červená řepa, paprika, pampeliška, řeřicha, hlíva ústřičná, žampiony, bazalka, kopr, kmín, vepřové, jehněčí, ledviny, játra, bažant, krůta, pštros, kapr, humr, tvaroh, cottage sýr , dýňový olej a z nápojů espresso, čekanková káva, citrónová šťáva, černý čaj, minerálka a čistá voda.
Žluté potraviny - lze je konzumovat bez výčitek svědomí, ale jen omezeně. Biolog upozorňuje na to, aby byly syrové a neslazené. Patří sem například brusinka, jahoda, limetka, čočka, pohanka, arašídy, kefír, paraořechy, polotučné mléko, javorový sirup, bílá káva, kapučíno, dietní pivo, šampaňské, arašídové máslo či sezamová pěna.
Červené potraviny - pro jejich vysoký obsah sacharidů bychom se jim měli úplně vyhnout. Patří sem banány, rozinky, sušené ovoce, cizrna, fazole, kešu, krupice, kuskus, bílý chléb, houska, kukuřičné lupínky, halušky, pizza, rýže, gnocchi, pečené brambory, kondenzované mléko, popcorn, cukr, med, džem, slazený čaj, kakao, sojové mléko, svařené víno, kečup, zahuštěné polévky, pudink, sladkosti a zmrzlina.
Autor: Hana Mondeková