Strava ovlivňuje vznik rakoviny
Je jednou z nejobávanějších nemocí současného světa. Pohybuje se v první pětce příčin úmrtí a více než častokrát končí smrtí. Vědci dosud nevynalezli žádný lék, který by ji dokázal pokořit. Rakovina. Nejlepším způsobem, jak se této zákeřné nemoci vyhnout, je prevence a ta spočívá ve vyvážené dietě a zdravém způsobu života.
Světová zdravotnická organizace WHO tvrdí, že je možné předejít vzniku až 70% druhů rakoviny zdravou stravou a životním stylem. Potraviny mohou obsahovat látky, které podporují růst rakovinotvorných buněk v těle. Tyto látky, které některé potraviny ve vyšší či menší míře obsahují a jejichž vliv na vznik rakoviny určuje i způsob, jakým se podávají a tepelně nebo jinak zpracovávají, se nazývají karcinogeny. Patří mezi ně většinou potravinové přísady , chemikálie, které zvyšují chuť, zvýrazňují až zkrášlují vzhled či zvyšují trvanlivost produktu.
Jaká strava vznik rakoviny podporuje?
Rakovinový nádor se může zvětšit se zvyšujícím se množstvím cukru v krvi. Rakovinné buňky potřebují přesně tu chemickou energii, která se nachází v nejchutnějších sladkostech a tyčinkách. Jednou ze strategií v boji a v prevenci proti rakovině je nízkoglykemická dieta bez rafinovaných cukrů. Rafinované cukry se ovšem nenacházejí jen v lákavých pochoutek, sladidlech a sladkých nápojích, jsou součástí každodenní stravy většiny lidí - v bílé mouce a výrobcích z ní - bílé pečivo, bílé těstoviny, rafinované cukry obsahuje i bílá rýže či fruktózový kukuřičný sirup. Umělá sladidla mohou mít podle jistých výzkumů mírný karcinogenní účinek - aspartam, sacharin a cyklamát ve velkém množství způsobily pokusným potkanům rakovinu močového měchýře. Pravdou ovšem je, že jim byly podány v takovém obrovském množství, které normální a psychicky zdravý člověk nezkonzumuje. Mnozí odborníci zastávají názor, že některé chemické látky ovlivňují pokusná zvířata jiným způsobem než na lidi.
Dalším nebezpečím jsou hydrogenované a částečně hydrogenované tuky, které vznikají zahříváním tuků za přítomnosti Hydrogen a kovových katalyzátorů. Příkladem tohoto mírně komplikovaného popisu je smažení. Hydrogenace mění proces fungování mastných kyselin a takto změněné kyseliny ovlivňují funkci hormonů, mozkových buněk, funkci žláz, trávicí soustavy a funkci buněčné stěny. Během smažení potravin s vysokým obsahem škrobu se vytvářejí i jiné, pro tělo nepříliš prospěšné látky, zvané akrylamid. Švédské výzkumy dokázaly, že akrylamid způsobují u pokusných potkanů rakovinu.
Hanita kuřáků a pravidelně si pochutnáváte na "bifteku"? Kousek tohoto oblíbeného hovězího masa připraveného na roštu obsahuje stejné množství karcinogenní látky benzopyrénu než 600 cigaret. To znamená, že pokud na nevinné letní grilování sníte ke třem pivko tři hovězí faláty, vykouřili jste 1800 cigaret. Na benzopyren doplatili ubohé další pokusné krysy. Pokud jste sami sobě poděkovali za to, že maso negrilujete nebo nepřipravujete na rožni, těšit se můžete, pouze pokud se vyhýbáte i masu rychle pečení a smažení. Skrývá se v něm metylcholantrén, látka, která podporuje rakovinotvorný účinek jiných karcinogenů. Jelikož se karcinogeny většinou formují během variacich procesů, vyhýbejte se zahřívání olejů na vysoké teplotě, oleje skladujte na tmavém místě s nízkou teplotou, grilujte a opékejte maso pomalu na nižší teplotě, namísto sušeného, konzervovaného, uzeného nebo konzervovaného masa upřednostňujte maso čerstvé a v žádném případě neohřívejte v mikrovlnce maso zabalené v plastových sáčcích. Karcinogeny (například aflatoxin) vznikají i ve starém, žluklé mase či dokonce v starších podzemnice olejné.
Více než dvanáct hotdogů měsíčně zvyšuje, a to zejména u dětí, možnost vzniku rakoviny. Super škodlivou pochoutkou, obsahující karcinogeny, jsou i oblíbené koblihy. V jejich chutném, sladkém a vláčná cestě najdete hydrogenované oleje, velký obsah cukrů, bílou mouku a akrylamid. Smutná zpráva pro Angličany a Američany, jejich nejoblíbenější jídlo - hranolky je zásobárnou karcinogenů - nasycených a hydrogenovaných tuků a akrylamidu. Podobné složení mají i koláčky cookies, čipsy a ostatní krekry, ty jsou navíc obohaceny o bílou mouku a množství cukru. Avšak čtení etiket nestačí, moudré firmy se velmi rychle naučili, jak zakrývat pravé složení. Jistotu ve složení výrobků lze nalézt při biopotravinách a osvědčených značkách.
Bohužel, neblahé vlivy na vznik jedné z nejnepříjemnějších chorob mají všechny živočišné produkty, kromě masa tedy i mléko, sýry a vejce. U svých konzumentů zvyšují riziko rakoviny až o 3 až 6-krát. Nepotěší ani jedlíků ryb a mořských plodů. I když jsou milovány pro svou chuť a obsah omega-3 mastných kyselin, některé druhy ryb (tučnější, s červeným masem) a zejména mořské příšerky při nesprávné tepelné přípravě, po případě přípravě žádné, obsahují i škodlivé karcinogeny, které způsobují nejčastěji rakovinu žaludku. Netřeba se proto tvářit překvapeně, pokud nejvíce postižených rakovinou žaludku žije v Japonsku - v zemi největších konzumentů ryb - ať už syrových nebo tepelně zpracovaných. Jde o mořské živočichy, které žijí ve vodách zničených chemikáliemi - zejména velké pelagické ryby včetně žraloků, ale i mečouni či ústřice. Vodní živočichové loveny v špinavých mořích a oceánech obsahují rtuť, pesticidy, chlordan, dioxiny, chlorované uhlovodíky - těžké toxiny.
V "protirakovinné dietě" si dávejte pozor i na sůl. Velký přísun soli způsobuje bujení bakterií v žaludku a ovlivňuje vznik rakoviny žaludku. Ptáte se jak? Zbujnené bakterie přeměňují nitráty na nitrity, které ve spolupráci s kyselinou močovou a aminy, které se nacházejí v trávicí trubici, vytvářejí nitrosaminy a nitromočovinu - rakovinotvorné látky. Na škodní nitrozamín se během trávení přeměňuje i známý nitrát dusičnan sodný, který s radostí přidávají do potravin velkovýrobců polotovarů, konzervovaného a uzeného masa, párků, slaniny, salámů, ale i zavařenin, smažených a uzených potravin, dokonce piva, sýru, rybích výrobků a podobně.
To, že cigarety obsahují chemikálie zvyšující možnosti rizika vzniku rakoviny, je každému známo. Podobné chemikálie jsou ovšem skoro v každém kosmetickém výrobku od konvenčních parfémů, až po výrobky pro osobní péči jako sprchové gely.
Jaká by měla být protinádorová dieta?
I když podle mnoha odborníků neexistuje způsob, jak se vyhnout rakovině nebo jak tuto nepříjemnou a bohužel rozšířenou nemoc vyléčit, zdravotní organizace nabízejí několik rad, jak lze snížit riziko vzniku rakoviny a zlepšit stav nemocného. Výzkumy ukazují, že existuje spojitost mezi menším rizikem vzniku rakoviny a konzumací jistých skupin potravin. Mezi tyto "zázračné" skupiny potravin patří ovoce a zelenina (doporučuje se sníst denně pět porcí) a celozrnné potraviny, které dodají zdravý škrob a vlákninu (celozrnná rýže, pečivo, těstoviny, vylučte nebo omezte na minimum bílou mouku a výrobky z ní). Tělo potřebuje i výživné a energetické bílkoviny, avšak získané z jiných zdrojů než z mléčných výrobků - lehké bílé maso, lehké ryby, luštěniny jako fazole, čočka, hrách a sója. Samozřejmě, záleží i na tom, jak zmiňované potraviny zpracujete. Vyhýbejte se rychlému pečení, opékání na uhlí nebo rožni, kde se používá vysoká teplota. Jídlo připravujte raději pomalu s využitím nižší teploty. Za zdravé kuchařské techniky se považuje vaření ve vodě nebo v páře, pošírovanie, pomalé dušení, blanšírování .
- Nejlepším způsobem, jak pomoci svému tělu, je vyloučit zpracované a konzervované potraviny, polotovary a založit svůj jídelníček na rostlinné stravě. Omega-3 mastné kyseliny, esenciální mastné kyseliny - těmito látkami byste měli nahradit saturované a hydrogenované tuky. Předejdete tomu tak, že dáte přednost lehkému bílému masu, které si podusíme nebo pošírujete. Protirakovinový účinek zajišťují látky ukryté v lněných semínkách a chia semínkách, nejzdravějším zdrojem masa je losos, zázračnou zeleninou brokolice a zelí. Protinádorová dieta ve velkém množství využívá i esenciální mastné kyseliny a vitamín B6 z ořechů, doporučuje se konzumovat půl hrsti denně. Česnek, cibule, zázvor a kari nejsou jen vynikajícími kořením, bez kterých by mnohé národní kuchyně nevěděli přežít, jsou i silnými antikarcinogénnymi látkami. Antioxidanty se nacházejí i v bazalce, kurkumě, koriandru a v rozmarýnu.
- Nezapomeňte zvýšit přísun vitamínů a antioxidantů. Vitamin C zabraňuje dusičnanu sodnému proměnit se na nebezpečný nitrozamín, zabezpečuje zdravou imunitu a působí jako antioxidant. Provitamín karoten ničí volné radikály a vitamín E chrání buňky před degenerativními procesy, bojovníkem proti rakovině je i vitamín D. Důležitá je vnitřní hydratace těla dostatečným přísunem správných tekutin (filtrovaná voda), které odplavují z organismu volné radikály a ostatní toxiny. Pomůže i nízký přísun tuků a jednoduchých cukrů, zvýšený příjem zeleniny a ovoce. Vyhýbání se alkoholu, cigaretám a konzervovaných, nasolení, uzenému nebo marinování masu. Dieta je důležitá také z hlediska vyhnutí se obezitě, která zvyšuje nejen riziko rakoviny slinivky, žaludku, ledvin, jícnu, dělohy, ale i mnohých ostatních civilizačních chorob.
I když vám zdravá strava a zdravý způsob života nedokáže zaručit stoprocentní vyhnutí se jedné z nejobávanějších nemocí, je základem diety, která může pozitivně ovlivnit vznik a průběh rakoviny. Třeba dodat, že mnohé ve svém základu zdravé potraviny se mění na zhoubné toxiny vlivem průmyslového zpracování, globálního znečištění a nedostatečné hygieny.
Autor: Karolína Světlá