Sojou proti nemocem
Jediná luštěnina, která vašemu tělu dodá kompletní bílkoviny a jedna z nejvýživnějších potravin na trhu. Čím je specifická a co její konzumací můžeme získat?
Hrnek uvařené sóji obsahuje až 6 gramů vlákniny. Ještě důležitější složkou jsou však fytoestrogeny, nazývané isoflavony. Právě ty pomáhají proti návalům horka a dokonce existují důkazy, že dokážou zabránit vzniku některých druhů rakoviny, které souvisí s hormony, například rakovině prsu či prostaty. Kromě toho snižují krevní tlak a vědí zastavit úbytek kostní hmoty. Sójové potraviny mohou snížit riziko vzniku srdečních onemocnění, zejména pokud se jedí místo masných a plnotučných mléčných potravin. Je to jednoduché, protože sójou se dá nahradit téměř vše, od masa a mléka až po ořechy.
Jaké množství postačí?
Neexistuje žádné oficiální doporučení. Někteří odborníci hovoří o 25 gramech sojových bílkovin denně, jiní radí nahradit živočišné bílkoviny sójovými minimálně dvakrát do týdne.
Vytěžte z ní maximum
Neupravené sójové potraviny jako tofu či sojové ořechy a mléko, obsahují více izoflavonů než upravené sójové potraviny. Mezi nejdůležitější vitamíny v sóji obsaženy patří vitaminy skupiny B, bílkoviny, zinek, draslík a železo.
Pár moudrých rad
- Tofu výborně vstřebává chutě jiných jídel, zejména pokud je uvařené. Můžete ho marinovat s utřeným česnekem nebo sojovou omáčkou a následně vmíchat do pražených směsí.
- Sójové ořechy jsou skvělou pochoutkou, zejména pokud jsou neosolené. Klidně je přidejte do salátu místo krutonů.
- Měkké tofu se dá použít jako zdravá a nízkotučná náhrada za měkký sýr do sýrového koláče nebo jako základ bešamelové omáčky. Stačí ho vymíchat na hladkou pastu v mixéru a použít v receptu.
- Kupujte raději sójové mléko, které se skladuje v chladícím boxu. Po otevření vydrží asi týden. Vyberte si sójovou omáčku se sníženým obsahem soli a označením "Připravena přirozeným způsobem". Tím se spolehlivě vyhnete dochucovací a jiným umělým barvivům.
V posledních letech pronikají na veřejnost informace o negativních účincích sóji a zdravotních rizicích pro člověka. Máme se čeho obávat?
Vykřičník pro kojence a kojící matky
Vysoký obsah rostlinných estrogenů je primární důvod, proč se sója nedoporučuje kojencům a tedy ani kojícím ženám. Odborníci z Nového Zélandu přepočítali, že vzhledem k nízké váhu novorozenců se jim po vypití sojového mléka dostane do oběhu hodnota zhruba pěti antikoncepčních pilulek. Jde o množství, které může poškodit nejen nervový systém, ale i štítnou žlázu. Zvěsti o tom, že sója způsobuje neplodnost, se podle většiny odborníků nezakládají na pravdě. Vždyť takoví Číňané ji jedí celá tisíciletí a má někdo z vás pocit, že by byli snad neplodní? Sóji se určitě netřeba bát, ale iv tomto ohledu platí: Vše s mírou.
Autor: Marie Stárková