Salát ke všemu
Zeleninový a ovocný salát je odvěkým symbolem zdravé výživy. Je však opravdu takový zdravý, za jaký jej pokládáme? Do jaké míry dokáže pomoci při dietě a kdy začíná být škodlivým?
Přečtěte si, čemu byste se měli vyhýbat v případě jeho konzumace, nebo na co byste se měli zaměřit, aby byla zachována jeho zdravá podstata.
Salát vám doporučí každý dietolog a odborník na zdravou výživu. Ale jednu věc mu určitě vytkne a to, že se rozhodně nedoporučuje jako hlavní jídlo, neobsahuje totiž dostatečnou energii potřebnou během dne.
Pro zdraví jsou nejvhodnější plody jako hlávkový salát, okurky, cuketa, zelené fazolky.
Naproti tomu si dávejte pozor na kukuřici a červenou řepu s vysokým glykemickým indexem, jehož vyšší hodnoty způsob ukládání přijaté energie do tuků. A to v praxi znamená přibírání na váze.
Nevynechávejte ani ovoce, výborné jsou jahody a třešně. Pozor byste si měli dávat na banány, které rozhodně vaší dietě neprospějí právě naopak.
Salát jako takový má však svá úskalí. Přináší totiž do těla vlákninu v syrové formě, která vám může způsobovat střevní potíže. Jeho nadměrná konzumace dráždí střeva, jejichž výsledkem mohou být četné průjmy, nadýmání nebo bolesti.
Pravidelný příjem vlákniny v podobě syrové zeleniny či ovoce může poškodit sliznici střeva, na co by neměli zapomínat hlavně osoby s chronickými onemocněními trávicí soustavy. Proto při konzumaci dodržujte základní pravidla, jako jsou nikdy nekombinovat přílišné množství různých druhů, během jídla to nepřehánějte s tekutinami a nezapomeňte, že trávicí soustava dětí a starých lidí je citlivější, proto vše s mírou.
Při samotné přípravě salátu nezapomeňte na fakt, že čerstvá zelenina má nejvyšší obsah minerálů a vitamínů, proto se vyhněte delšímu skladování v ledničce. Snažte se nakupovat tak, abyste byli schopni zeleninu a ovoce spotřebovat v krátké době od jejich nákupu. Vyhněte se tak skladování a úniku živin. Pokud jste však přinuceni ke skladování, vyvarujte se přílišnému oplachování, které může potraviny obírat o minerály. Ke konzumaci některých druhů, jako jsou rajčata a mrkev, můžete přidat do zálivky olivový olej, který způsobí uvolnění karotenoidů, které mají výrazné antioxidační účinky. Podávejte s různými dresinky, ochucené bylinkami jako je bazalka či rukola a nezapomeňte, že i v případě salátů platí, že všeho příliš mnoho škodí.
Autor: Zuzana Krátká