S čím vám pomůže máta
Staří Římané ji zamícháli s medem a používali jako osvěžovač dechu.
Řekové si mastí z máty zas natírali svalstvo. Její použití je velmi široké a tak se zdá, že v léčivých účincích máty měli jasno už v dávných dobách. Vždyť součástí tradiční čínské medicíny je úctyhodných 3000 let.
Odborníci na výživu velmi dobře vědí, proč doporučují při dietě popíjet bylinkové čaje. Kromě toho, že většina z nich výborně osvěží a zažene žízeň, mohou se také pochlubit příznivými vlivy na lidský organismus. Přesně tak, jak máta peprná (lat. Mentha piperita).
Horko, písek a mátový čaj
Jako první si účinky mátového čaje všimli pravděpodobně národy z pouštních a polo pouštních měst severní Afriky. Obyvatelé horkých oblastí dobře věděli, že pití studených nápojů zvyšuje tělesnou teplotu a proto pili čaj téměř vařící. Právě ten z máty jim navíc dodával i příjemný chladivý pocit.
Co dokáže čaj z máty peprné?
Máta peprná je naše nejrozšířenější odrůda máty. Oproti pod-druhu "Nana", který se vyskytuje v Africe, má ostřejší a výraznější chuť. V listech máty najdeme mentolové silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy, zastoupené v poměrně hojném množství. Mátový čaj má proto celou řadu léčivých vlastností .
S čím vším vám pomůže?
- - Stimuluje tvorbu žluči a trávicích šťáv,
- - Ulevuje při nachlazení,
- - Uvolňuje napětí a křeče,
- - Mírní zažívací obtíže z tučných jídel,
- - Pomáhá při nechutenství, nevolnosti, nadýmání,
- - Zmírňuje menstruační bolesti,
- - Působí dezinfekčně a proti zápachu z úst.
Jak vzniká mátový čaj?
Listy máty peprné se sbírají hlavně od června do září. Většinou se trhá celá rostlina, ze které se oddělí listy až po usušení. Při přípravě čaje se většinou zaléváme dvě čajové lžičky sušených lístků jednim šálkem vařící vody a necháváme luhovat zhruba pět minut. Pokud jste si čaj z máty opravdu oblíbili, mějte na paměti, že ve větším množství dráždí sliznici, způsobuje překyselení žaludku a podporuje tvorbu hlenu. Při dlouhodobém užívání nejednou dochází ke změně krevního obrazu.
Máta i při psychickém vypětí
Pití (i inhalace) mátového čaje působí jako uklidňující prostředek na lidskou psychiku. Ať už se jedná o výkyvy nálady, stres, nespavost, napětí nebo bolesti hlavy, mátový čaj pomůže ulevit. Šálek mátového čaje zvedne náladu, osvěží mysl a zlepší i koncentraci, což ocení především studenti.
Chladivá součást kosmetiky
V kosmetice se využívá i pro svou chladivou schopnost. V lístcích máty se totiž nacházejí silice, které obsahují až 50% mentolu. Ten dráždí chladivé receptory, které následně potlačují citlivost nervových zakončení a dokáží zmírnit nebo potlačit svědění, mírnější bolest, pálení, ale i další nepříjemné pocity.
Autor: Zuzana Smutná