Rybíz plný zdraví
Příroda nám v létě nabízí mnoho darů v podobě ovoce a zeleniny. Pokud byste se zahradou nebo sadem přešli právě dnes, určitě byste neodolali osvěžení v podobě kyselých, ale "účinných rybízu". Máte odvahu toto ovoce ochutnat? Nezaváhejte! Rybíz je totiž jako multivitamínové pilulky - dužina i šťáva jsou plné vitamínu C. Z hlediska výživy obsahují i další látky ve vysoké koncentraci. Na rozdíl od jiných druhů ovoce je rybíz skutečně kyselé ovoce i ve zralém stavu, ale to je v tomto případě velmi pozitivně!
Červený rybíz je doma v našich zeměpisných šířkách. Na keřích s dlanitě listy rostou třásně obsypané lesklými, šťavnatými plody, které dozrávají již v době letního slunovratu, zatímco sběr trvá do září. Původně rostla divoce, ale později se zdomácněla v našich zahradách, kde pěstitelé vyšlechtili mnoho druhů. Pro zajímavost, domovem černého rybízu je severní Asie. U nás jsou v současnosti nejrozšířenější červené, bílé a černý rybíz. Známe už asi 50 odrůd tohoto druhu ovoce nejrůznějších barev, vůní a kyselosti. Pěstitelé v mnoha zemích ustavičně vyvíjejí další odrůdy, většina z nich je charakteristická tou kyselostí. Ale pokud vás právě tento fakt odrazuje, svou dávku zdraví si můžete dopřát například i v kombinaci s jahodami a malinami.
Některým lidem se při pohledu na červený rybíz vytvoří husí kůže a ústa naplní slinami. Rybíz opravdu nechutná každému, jenže ani léky z lékárny nejíme pro potěšení. Z medicínského hlediska stojí za to dodat si odvahy a sníst pár rybízu - vitamín C ve vysoké koncentraci se přes sliznice střev expresně dostává do krve a buněk, které na něj už netrpělivě čekají. Zejména při stresu máme spotřebu vitamínu C mnohem vyšší. Vědecké výzkumy dokázaly aktivizující a vitalizující účinek rybízu na celý metabolismus, měřitelný již po 90 minutách. Na pokrytí denní potřeby vitamínu C stačí 35 - 40 bobulí tohoto ovoce. Konec konců, ani ostatní přirozené zdroje vitamínu C jako například citron, nejsou nejsladší. Rybízové barvivo obsahuje karoteny, z nichž při látkové přeměně vzniká vitamin A - další důležitý ochránce imunity. Také chrání sliznici a stimuluje buněčný mechanismus, tedy přirozeným způsobem vitalizuje celý organismus.
Pokud jste právě dostali chuť na rybízový koláč, případně se z nich chystáte udělat kompot, měli byste vědět, že nejvhodnější je sklízet rybíz ráno nebo v podvečer, a to zejména při plné zralosti plodů. Nabírané ovoce hned odložte do stínu, aby se na slunci nespařilo a neztratilo barvu. Neměli byste je dlouho skladovat, právě naopak, co nejrychleji zpracovat nebo sníst. Při přípravě ovocný salátů a smíšených povidel použijte co nejsladší druhy ovoce na vyvážení přirozené kyselosti rybízu. Na povidla se používá černý rybíz, který má sice hrubší slupku, ale i intenzivní kořeněné aroma. Pokud patříte mezi labužníky, vyhledejte zase bílé ovoce, které je sice vzácné, zato charakteristické svou sladčí chutí
Autor: Kateřina Pěkná.