Rukola pročišťuje krev
Rukola - tato zajímavá a chutná zelenina se do našich končin dostala z jihu.
A co tak dát si rukolu?
Její domovinou je Itálie, pevné místo si však dokázala vybudovat i v řecké a ve francouzské kuchyni. Rukola se skvěle doplňuje s rajčaty, česnekem a bazalkou. Tradičně se přidává do zeleninových i ovocných salátů, její sekanými lístky můžeme zdobit obložený chléb, rizoto nebo těstoviny. Pokud rukolu restujeme na olivovém oleji s plátky česneku, získáme originální přílohu k masu a rybám, k dušenému masu se hodí rukola vařená podobně jako špenát. Z rostliny lze připravit i chutnou polévku.
Chutná opravdu nezvykle
Rukola je charakteristická svou pikantně jemnou chutí, proto dokáže zpestřit každé jídlo. Chuť mladých lístků připomíná ředkvičku, nahořklé chuti starších listů se zbavíme krátkou tepelnou úpravou, pak ji můžeme podávat i dětem. Díky obsahu různých silic může rukola chutnat podobně jako hořčice.
Silná, zdravá, užitečná
Rukola patří do čeledi brukvovitých rostlin, je příbuzná s kapustou, brokolicí, ředkvičkami, růžičkovou kapustou, kedlubnou, ale i řeřichou nebo hořčicí. Obsahuje více vitaminu C a beta karotenu než jiné druhy listové zeleniny. Působí proti únavě a posiluje imunitu, vývar z kořene se používá při zažívacích potížích. Konzumace rukoly zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá detoxikovat játra a pročišťuje krev.
Tip líného labužníka:
Listy rukoly omyjeme, vložíme do mísy, pokapeme octem, olivovým olejem, osolíme, okořeníme pepřem a promícháme. Cherry rajčátka nakrájíme na poloviny, spolu se sýrem feta nakrájeným na kostičky je přidáme do salátu a můžeme podávat.
Autor: Věra Dražna