Rakytník všelék

Slyšeli jste už o stromě, který je užitečný úplně celý, od kořenů až po poslední lístek? Který dokáže pomoci lidskému tělu zevnitř i zvenku? Aby bylo krásné, silné a zdravé? Ba dokonce, aby ukázalo dlouhý nos i zubaté? Ne, nejsme v říši pohádek. Něco takového úžasné nám skutečně nadělila Matka příroda!

Kdo čeká horkou senzaci pocházející z nejnovějších výzkumů supermoderní vybaveného laboratoře, nedočká se! Strom zázraků, vlastním jménem Rakytník řešetlákový, a jeho účinky na organismus jsou lidem známy již více než 2 500 let. V těch dobách rostl pouze v Asii, zejména v oblasti Sibiři a v lidovém léčitelství ho využívali na území dnešního Mongolska i v některých oblastech Číny. Od té doby proteklo hodně vody Dunajem, svět křižovaly obchodní, objevitelské i válečné výpravy díky kterým se Rakytník rozšířil do celého světa. Dnes je Rakytník už mnohem více než pěkná, nenáročná okrasná dřevina se zajímavými, zespodu stříbrnými listy a pomerančovými bobulky plodů. Až v posledních letech se o něj začal zajímat farmaceutický, kosmetický a potravinářský průmysl. Ale že pořádně, na plné obrátky! Neboť jiná taková jedinečná rostlina se najde už jen těžko.

Rostlina budoucnosti

  • V roce 2005 vyhlásilo Finsko rakytník za rostlinu roku. Ostatní země se k němu přidali, keři dali titul Rostlina budoucnosti. Nepřeháněli. Kromě toho, že se z něj dá využít úplně, ale úplně všechno - kořeny, dřevo, kůra, listy, plody i semena, obsahuje nevídanou kombinaci zdraví prospěšných látek. Proto je jeho využití velmi široké.
  • Podporuje imunitní systém, poradí si s každou virózou či angínou, podporuje hojení kůže, ať už byla spálená, postižená kožní chorobou (například atopickým ekzémem) nebo poškozená úrazem. Zatímco Tibeťané, staří Číňané a Mongolové používali olej a sirup z rakytníku na léčení zánětů plic, žaludečních vředů, hojení sliznic, na regulaci krevního oběhu nebo při otravě, v dnešní medicíně se navíc ukazuje jako velmi účinný pomocník nejen při prevenci, ale i léčbě rakoviny a podává se během chemoterapie a radioterapie.
  • Svou sílu už ukázal i při léčbě mužské sterility, při problémech se žílami, při arterioskleróze či při rekonvalescenci po infarktech. Že stále málo? Tak co říkáte na to, že koktejl užitečných látek obsažených v oleji ze semen rakytníku dokáže zlikvidovat i zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfus?! Jednoduše síla!

 

R jako Rakytník rekordér

  • "Rakytník patří mezi rostliny s největší výživnou hodnotou na světě. Chemické analýzy potvrdily jedinečné složení jeho plodů - jsou nejlepším dosud známým samostatným zdrojem přirozeného seskupení více než 190 látek! Obsahují vzácně se vyskytující mastnou kyselinu omega-7, deset různých vitamínů, 18 aminokyselin, 24 minerálů a stopových prvků. Mají obdivuhodný obsah esenciálních mastných kyselin (omega 3, 6 a 9) a fytosterolů. Jsou nepřekonatelným přírodním zdrojem vitaminů C, E, A a všech vitamínů skupiny B "vysvětluje fytologička, Akviléna Račková.
  • Ačkoliv to zdaleka není vše, co v sobě keř rakytníku má a člověku ochotně dá, otravovat dále cizími slovy a medicínskými výrazy by bylo zbytečné. "Stačí si zapamatovat, že je to téměř všelék, který nemá žádné vedlejší účinky, dá se užívat dlouhodobě a neublíží ani dětem. Naopak. Pomůže jim dostat se z nejednoho neduhu a pokud ho užívají preventivně, virózy či angína si s vysokou pravděpodobností ani neškrtnou "dodává odbornice.

Pomáhal ve vesmíru

  • Účinky rakytníkového oleje byly dokonce ověřeny ve vesmíru. Ruští kosmonauti ho užívali jako vitaminový doplněk na ochranu před zářením. Výsledek? Fungoval stoprocentně! Od té doby jsou sirupy a džusy z rakytníku doporučeny jako železná součást potravinových doplňků pro děti, sportovce a těžce fyzicky i psychicky pracující lidi - tedy zdá se, že pro všechny.
  • Není divu, že se potravinářské, farmaceutické a kosmetické firmy závodí v tom, kdo dokáže z rakytníku vytěžit maximum. Dělají se z něj sirupy, šťávy, džemy, krémy, oleje ... Ale, je tu jedno ale. "Ukazuje se, že během tepelného zpracování plodů a částí rakytníku se většina užitečných látek prostě" vypaří "a účinek už není takový, jaký by mohl být. Proto je rozumné při výběru produktů z rakytníku dávat přednost takovým, které využívají jako pracovní postup sušení plodů při nízkých teplotách (například produkty společnosti Terezia Company, nebo lisování za studena "dodává Akviléna Račková.

 

Možná nevíte, že ...
Latinský název rakytníku řešetlákového je Hippophae rhamnoides. Netřeba si to pamatovat, ale zajímavé je, že slovo hippophae má původ ve staré řečtině což v překladu znamená třpytivý kůň. Pojmenování stromečku vzniklo na základě pozorování zvířat, která se pásla v oblastech, kde rostl - koně měli nádherně lesklou srst a nikdy netrpěli podvýživou.

Rostlina zvládá sucho, vysoké teploty, mrazy a dokonce i půdu s vysokým obsahem dusíku.

  • Jedna bobulka rakytníku má desetkrát více vitamínu C než pomeranč. Někdy je kvůli tomu tato dřevina nazývaná i citroník severu. Jedna bobulka postačí jako denní dávka vitaminu C!
  • Olej z rakytníku byl ordinovaný i lidem postiženým výbuchem jaderné elektrárny v Černobylu.
  • Rakytníkový olej a rakytníkový džus jsou oblíbeným výživovým doplňkem vrcholových sportovců. Je to skvělý, povolený doping.
  • Oleje, džusy, džemy či jiné lékařských z rakytníku si můžete připravit i doma. Jedinou nepříjemností jsou jeho dlouhé, tvrdé a parádní špičaté ostny ... Možná bude přece jen praktičtější zajít do lékárny nebo využít nějaký e-chop s výživovými doplňky.

Jak rakytník pomáhá?
Zeptali jsme se odborníka ze Společnosti Terezia Company, která se zpracováním rakytníku zabývá už 20 let.
Odpovídá pan Zdeněk svatými.

Zevně

  • Hojí kůži, zlepšuje její elasticitu a celkový stav
  • Posiluje vlasy a nehty
  • Chrání kůži před volnými radikály i UV zářením
  • Poskytuje vyváženou výživu
  • Má antioxidační účinky
  • Zklidňuje podrážděnou pleť
  • Regeneruje a hydratuje pokožku
  • Zpomaluje proces stárnutí pleti

Posiluje imunitu

  • Je vysoce efektivní při virózách, angíně, zahlenění, onemocněních horních cest dýchacích
  • Obnovuje sliznice a epitel, pomáhá při tvorbě enzymů, díky čemuž se osvědčil při léčbě poruch trávení, žaludečních vředů, při onemocněních jater a dvanácterníku. Používá se nejen jako prevence, ale i podpora při léčbě rakoviny tlustého střeva, rakoviny děložního čípku, rakoviny kůže
  • Posiluje činnost srdce a pevnost cév
  • Dlouhodobě zvyšuje výkonnost
  • Zlepšuje paměť a koncentraci, pomáhá při učení nebo dlouhém řízení auta
  • Pomáhá při stresu, velkém psychickém i fyzickém vypětí

Autor: Kateřina Pěkná

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus