Rakytník plný zdraví
Blížící se období zvýšeného náporu na náš imunitní systém se dá přežít i velmi příjemně - popíjením likéru. Jen si třeba vybrat ten správný - rakytníkový. Oblíbíte si ho nejen díky jeho intenzivní vůni a medové příchuti, ale zejména díky jeho účinkům. Stačí jeden pohárek denně a preventivní opatření máte vybaveny.
Rakytník řešetlákový znali již ve starém Řecku a dávali ho konům, aby měli lesklou srst. Vám zase pomůže, pokud máte například problémy s vypadáváním vlasů. Jeho hlavní trumf však spočívá někde jinde.
Odborníci tvrdí, že už jedna bobulka obsahuje denní doporučenou dávku vitamínu C. Oproti pomeranči má rakytník "céčka" desetkrát více a obsahuje i další vitamíny a organické kyseliny.
Podporuje imunitní systém a má značné biostimulační účinky, pomáhá rozpouštět hleny, působí proti stresu a depresím, používá se při léčbě plicních a jaterních onemocnění. Rakytníkový olej zabírá na ekzémy, hemoroidy, omrzliny i popáleniny a pomůže i pokožce a vlasům. Dá se však užívat i vnitřně, přičemž má blahodárné účinky na činnost jater, slinivky, dokonce pomáhá při hojení žaludečních vředů a zlepšuje peristaltiku střev. Můžete ho podávat i dětem, abyste posílily jejich imunitu.
Rakytníkový olej je poměrně vzácný a při jeho koupi byste si měli všímat složení lahvičky. Ideální je samozřejmě stoprocentní. Jediné, co je v případě rakytníku trochu problematické, je jeho sběr. Výrazně oranžové bobulky jsou sice krásné, ale jelikož nemají stopku a na větvičce se drží velmi pevně, jen zřídka se vám podaří vyzrálý plod odtrhnout bez toho, aby vám z něj nevytekla drahocenná šťáva. Takže i když nejvíce vitamínů obsahuje koncem léta, když začíná dozrávat, se sběrem byste měli počkat na období, kdy bude venku desetistupňový mráz.
Ten prospěje nejen hladkému průběhu sklizně, ale i samotným plodem, které lépe snášejí teploty pod nulou, při kterých neztrácejí vitamín C. Zamrzlé plody můžete dokonce rovnou konzumovat. Ale velmi chutný je i rakytníkový džem, který zvýší vaši duševní i tělesnou výkonnost, nebo jen šťáva - ta má příznivý vliv na trávení a také vás ochrání před infekcemi.
Použít můžete i semena rakytníku - jejich odvar má projímavé účinky. Pokud se ale plánujete postarat o své zdraví za pomoci vlastnoručně vyrobeného rakytníkového likéru, v první řadě se vyzbrojte trpělivostí. Bobulky se totiž musí nechat louhovat v osemdesiatpercentním alkoholu nejméně osm měsíců. No nejlepší je počkat až rok. Výsledek však určitě bude stát za to.
Autor: Radka Smutná