Proti čemu boduje černý čaj
Podle více výzkumů je čaj hned po vodě nejčastěji přijímanou tekutinou. Pije ho množství lidí po celém světě. I jeho černá varianta má řadu zdravotních výhod, pro které se vyplatí si ho každý den vychutnat.
Tradice černého čaje sahá do 17. století, ačkoliv čaj obecně je o mnoho starší. Do té doby se totiž připravoval zelený čaj.
Čajové lístky se posbírají a následně se stáčejí. Jejich buněčné stěny popraskají a uvolní se šťáva. Následuje fermentace, během níž tato uvolněná šťáva oxiduje, lístky se zbarvují do červena a uvolňují se látky, které významně ovlivňují chuť a aroma tohoto nápoje. Pak se lístky vystaví horkému vzduchu a vzniká černý čaj.
Obsahuje množství látek, které příznivě působí na lidský organismus. Tein povzbuzuje mozkovou činnost, přičemž nezatěžuje srdce a krevní oběh. Postaví vás na nohy podobně jako káva, ale nemusíte se bát, že by negativně ovlivnil činnost vašeho srdce.
O typickou chuť černého čaje se starají třísloviny, které tvoří jeho významnou součást. Důležitou součástí černého čaje je i vitamín P, který pomáhá při hromadění vitaminu C. Z minerálních látek je bohatý na fluor a draslík.
Černý čaj obsahuje i ve vodě rozpustný vitamín B1, který je známý také jako nervový vitamín a pomáhá při duševní činnosti. Tento vitamín je důležitý pro metabolismus cukrů a udržuje potřebnou hladinu kyslíku v krvi, čímž napomáhá optimálnímu využití energie. Při jeho nedostatku budete cítit únavu, bolesti svalů, nervozitu a nebudete mít chuť k jídlu. Vitamin B1 je pro organismus opravdu důležitý, protože při jeho obrovském nedostatku vzniká choroba beri-beri, která je smrtelná. U nás však není rozšířená.
Někteří lidé si do černého čaje přidávají mléko, avšak poslední výzkumy ukázaly, že mléko v čaji snižuje jeho zdraví prospěšné účinky. Proteiny obsažené v mléce snižují množství katechinů obsažených v čaji. Tyto katechiny jsou významné v prevenci proti kardiovaskulárním chorobám.
V Británii si lidé přidávají mléko do čaje běžně a právě v této zemi se nepotvrdilo, že by čaj bojoval proti srdečním a mozkovým chorobám. Má to souvislost právě s tím, že proteiny v mléce snižují jeho pozitivní účinky.
Černý čaj si tedy dopřejte, ale bez mléka. Prospějete tím svému zdraví, snížíte riziko kardiovaskulárních a mozkových chorob a zabojujete i proti rakovině.
Autor: Zuzana Smutná