Ovoce, zelenina nebo mořské řasy

Mořské řasy se využívaly jako důležitý zdroj potravy již tisíce let dozadu.

V Japonsku jsou dodnes běžnou součástí jídelníčku, ale u nás je zelená složka na talíři nejčastěji špenát nebo saláty. A přitom řasa je v podstatě také jako salát.

Mořský salát plný vitamínů, minerálů a proteinů, s obdivuhodnými účinky na zdraví.
Už jen fakt, že řasy nedokáží přežít ve znečištěné vodě, jako například ryby a jiné mořské živočichy, dokazuje, jakou "čistou" potravinu konzumujeme.

Mořské řasy jednoznačně vedou nad běžnou zeleninou co do obsahu minerálních látek. Vápníku, draslíku, jódu zda hořčíku obsahují mnohem více, než zelenina, kterou máme běžně na talíři.

Zásobují naše tělo vlákninou, vitamíny A, C, D, E, K, B a vitaminem B12, který se v potravinách rostlinného původu nachází ojediněle, takže řasy jsou vítány u veganů i vegetariány.

Za zmínku stojí i stopové prvky, které nám mnohdy chybí. I takové kravské mléko řasy předčí - obsahují totiž více bílkovin, ale minimum tuku a kalorií.

Mořské řasy jsou nejbohatším zdrojem organických minerálů na planetě. Pozor je třeba si dávat na druhy, které obsahují vysoké množství sodíku. Ty by nedělali dobře lidem, kteří si hlídají příjem soli.

Řasy mají ještě jednu výjimečnou vlastnost, pro kterou po nich sahá mnoho lidí. Dokáží naše tělo zbavit těžkých kovů (např. arzenu) a radioaktivních prvků, tedy toxinů, kterým se prakticky nedá v běžném životě vyhnout.

Díky tomu čistí tělo a působí v něm protirakovinné. Rovněž náš organismus odkyseluje, což není v době, kdy si ho zakysli jídlem, vodou a ještě i vzduchem, který dýcháme, vůbec k zahození.

Rozpouštějí tuky a hleny, které se nám nasbírali v těle. Díky množství jódu regulují funkci štítné žlázy, snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi a působí pozitivně na metabolismus. Zejména Becky je důležité pro metabolismus tuků a bílkovin.

Řasy se nekonzumují ve velkém množství. Na to, abyste pokryli denní dávku potřebných vitamínů a minerálů, vám postačí kousek o velikosti poštovní známky. Na výběr máte mnoho druhů řas a způsobů jejich přípravy. Některé se musí předem namočit, pak je můžete podusit nebo povařit, jiné netřeba nijak tepelně upravovat a používají se k dochucení již hotového jídla, třeba jimi posypete rýži, brambory či saláty.

Sušené řasy uskladňujte v mrazničce ve vzduchotěsných nádobách. Asi nejznámější v našich končinách jsou řasy Nori , které dostanete jako vločky, jako sushi plátky, nebo jako opražené plátky dochucené solí a sójovou omáčkou, které se přímo konzumují.

Aram jsou hnědé řasy se nasládlou chutí, které se hodí například k tofu a zelenině. V tradiční japonské lidové medicíně se používají k léčení vysokého krevního tlaku a nemocí ženských reprodukčních orgánů.

Do salátů se perfektně hodí wakame , která je bohatá na Beck, Céčko, železo a vápník. Podporuje imunitu, čistí krev, odbourává cholesterol. Kombu , nebo jinak také Kelp, je vhodná k luštěninám nebo do polévek. Chrání tělo před působením těžkých kovů a má detoxikační účinky na tlusté střevo. Při pravidelné konzumaci mořských řas se u lidí zlepšily mnohé zdravotní problémy, ať už alergie, revmatismus, nervové poruchy nebo problémy s krevním tlakem. V Asii se doporučují konzumovat i lidem trpícím cukrovkou. Díky své "diétnosti" jsou využívány při redukci hmotnosti a hojně se používají i v kosmetických produktech, tělový zábal a lázních.

Autor: Zuzana Smutná

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus