Ořechy skvělé obohacení kuchyně

Ořechy jsou skvělým obohacením kuchyně. Svou rozmanitostí dodávají pokrmům nezapomenutelný ráz.
Lískové ořechy - jsou mimořádně bohaté na nenasycené mastné kyseliny, obsahují mnoho bílkovin (20%), vitaminu B1 a B2 (více než vlašské ořechy), C (30-50 mg na 100 g) a minerálních látek, zvláště železo, vápník, draslík a fosfor, a také dost mědi.

Strouhané lískové ořechy s medem se doporučují při kašli. V kuchyni se využívají k přípravě moučníků, cukrovinek, krémů, zmrzlin a nápojů. A jedí se i samostatně.

Para ořechy - olejnaté, téměř bílé jádra chutnají trochu jako mandle. Obsahují tuk, bílkoviny, cukr a vitamíny skupiny B. Plod má asi 2-3 kg, obsahuje 25-40 ořechů. Po dozrání samy padají z výšky až 40 m. Para ořechy se konzumují čerstvé, přidávají se do moučníků a čokolády a získává se z nich kvalitní olej, používaný převážně v kosmetice. Vlašské ořechy - jádra mají vysokou energetickou hodnotu, mnoho minerálních látek (vápník, fosfor, železo), ze stopových prvků jód a měď. Pro nízký obsah sodíku jsou vhodné i pro lidi TRPC chorobami ledvin, dnou a chorobvami krevního oběhu. Používají se ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu, v domácnostech na přípravu moučníků, nádivek a podobně.

Makadamia ořechy - pocházejí z Austrálie a pěstují se i na Havajských ostrovech. Mají kaštanovou barvu a velmi tvrdou skořápku. Patří k nejchutnějším a nejdražším ořechům na světě. Snadno žloutnou, proto se hermeticky zavírají do obalů. Pražené a jemně solené se podávají jako koktejlové oříšky.

Kešu ořechy - bílé jádra mají mníci nasládlou mandlovou chuť. Podáváme je mírně opražené a solené k alkoholickým nápojům a používáme je i na ozdobení a vylepšení chuti salátů. Jsou bohaté na esenciální aminokyseliny (bílkoviny), na vitaminy B1 a B2, vitamin E a mají hodně hořčíku. Syrové oříšky obsahují jedovatý olej, proto se musí nejprve opražit.

Kokosový ořech - je to plod kokosové palmy, zpracovávají se všechny jeho části, ale konzumuje se pouze dužina a mléko. Kokosové mléko je výživným nápojem a přidává se i do kari omáček. Dužina se konzumuje čerstvá. Sušená se přidává do zákusků a moučníků. Kokos má i léčivé účinky - obsahuje vitamin B a hořčík, dále fosfor a draslík a ovlivňuje zubní sklovinu a nehty.

Arašídy - nebo burské oříšky. Mají mimořádně vysoký obsah bílkovin, mnoho vitamínu B1, B2, niacin a vitamin C, minerálních látek a stopových prvků. Ihned po sklizni se praží a většinou solí k přímé konzumaci. Hlavně se však zpracovávají na tzv. arašídové máslo a arašídový olej, využívají se i ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Pražené arašídy jsou velmi chutné a přidávají se do čokolád a cukrovinek.

Pistácie - říká se jim také zelené mandle. Jsou bohaté na bílkoviny a minerální látky, zejména hořčík a vápník. Používají se k přímé konzumaci, výrobu cukrovinek, praží se a solí a vyrábí se z nich olej. Připravují se z nich dortové krémy, zmrzliny a mnohé uzenářské výrobky.

Mandle - existují sladké a hořké mandle. Sladké mají vysokou energetickou hodnotu, použijí se zejména v potravinářském průmyslu a kosmetice, používá se pro přípravu marcipánu, pražené a karamelizované jsou delikatesou. Hořké mandle se využívají jen v malém množství, zpravidla k aromatizaci těsta, použijí se však ve farmaceutickém průmyslu. Kdysi se z nich připravovala hořkomandlová voda na zmírnění kašle. Slané mandle se výborně hodí k vínu.

Autor: Věra Starková

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus