Odbourává dyně tuk
Opět je tu období Dušiček, magicky rozsvícených hřbitovů a chladných tmavých večerů. V každém druhém obchodě vám nabízejí vyšrabané dýně s plamínkem uvnitř. Taková prosvícení dýně v okně není na škodu, ale v kuchyni, tam jí získáte mnohem více!
Amerika, Evropa, Čína - dýně se těší obrovské popularitě po celém světě, a to již několik tisíců let. Jako potravinu i lék ji využívali Mayové, Aztékové i staří Římané. Zužitkovat se z ní dá doslova všechno. Od jadérek přes listy až po dužinu a šťávu. Všechny druhy tykví mají pozitivní vliv na naše zdraví, to znamená nejen ty obrovské oranžové plody, ale i patizon či cuketa.
Podporují látkovou výměnu v těle, pomáhají při problémech s močovým měchýřem nebo prostaty, zlepšují činnost srdce a ledvin. Tím, že dýně obsahuje hodně vlákniny, pročišťuje trávicí trakt. Má totiž schopnost absorbovat toxiny ze střev, takže je součástí mnoha detoxikačních kúr. A protože ji tvoří z drtivé většiny voda, tak se hodí do jídelníčku lidem, kteří by rádi shodili nadbytečná kila. Její výhoda není jen v nízké nutriční hodnotě, ale i v tom, že tuky se vážou na vlákninu, která je vyloučí z těla. Rovněž je zde přítomen lipolytický enzym, který tuky štěpí, takže se výsledný efekt zbavování tuků ještě zesiluje.
K dýňové šťávě jen tolik - škoda, že o mrkvové či rajčatové šťávě se říká a o dýňové ne, protože je také velmi prospěšná. Kromě toho, že čistí tělo a odvodňuje ho, pomáhá i nemocnému slinivky, slezině a žaludku.
Semena této zeleniny pomáhají zdraví asi nejvíc. Je to zejména díky obsahu vitamínů A, C, E a vitamínů skupiny B, díky minerálům jako zinek, draslík, vápník, hořčík, železo, mangan, zda díky nenasyceným mastným kyselinám. Mají schopnost regulovat hladinu cholesterolu, chrání tepny před kornatěním, tedy i nás před infarktem.
V dýňových semenech se nachází i přírodní antidepresivum tryptofan, takže jejich konzumací si můžete zlepšit náladu. Jejich plusem je i regenerační vliv na organismus, tím však oplývá dýně celá, takže pokud máte zálibu v domácích pleťových maskách, můžete místo okurky či tvarohu zkusit pro změnu rozmixovanou dužinu. Pleť bude po ní krásně hebká. Pleti, mimochodem, pomůžete i její konzumací, protože díky beta karotenu chrání pokožku před UV zářením. Semena tykve jsou na jedné straně sice mnohem zdravější alternativa chipsů, které tak rádi jíme před televizorem, ale na druhé straně obsahují dost oleje, tak pozor na množství , které sníme. Pokud vás nebaví pojídat dýňová semena, pojistěte si jejich přítomnost v domácnosti dýňovým olejem. Vedle olivového, sezamového zda rýžovém i tento olej vykazuje řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Povzbuzuje metabolismus, zvyšuje činnost ledvin a chrání močové cesty. Chrání nás i před srdečně-cévními onemocněními a zabraňuje vypadávání vlasů či lámání nehtů. Využít se dají i listy tykve. Přikládají se k zraněnému kotníku nebo koleni, podobně jako lopuchový listy. Dýni můžete zavařovat jako ledajakou jinou zeleninu či ovoce - na sladko i na slano. Její semínka si můžete oloupat a upražit, výborná je dýňová polévka nebo příloha. Pokud na ně máte chuť i mimo dýňovou sezónu, nastrouhejte si ji a zamrazte do zásoby. A dýňový koláč? Není nic snazšího. Dužinu z dýně stačí podusit s máslem, cukrem, popřípadě s rozinkami a přidat ji na vrch těsta. A šup s tím do trouby!
Autor: Zuzana Smutná