Nakaždý neduh kamilka
V Prastarém Řecku známá jako jablko Země, v Egyptě posvátná rostlina boha Slunce Re, Anglosasové v ní zase viděli jednu z devíti posvátných bylin. I dnes je jednou z nejzdravějších bylinek vůbec a využívá ve formě čajů, obkladů, zapářky či balzámů, díky kterým ulevuje od mnoha problémů. Poohlédněte se po lékárně, kolik výrobků má na obalu drobný žlutý kvítek s bílými okvětními lístky. V hlavní roli heřmánek pravý, nebo i heřmánek či heřmánku.
Z heřmánku se využívá jen květ. Sbírají se celé léto od května do srpna, nejlépe v slunečné dny kolem poledne, pouze se odstřihnou i s kouskem stopky a rychle se suší, aby si uchovali svou pronikavou vůni. Právě díky té ho snadno najdete, pokud byste si ho chtěli natrhat sami.
Heřmánek roste více druhů, ale ten správný rozeznáte podle vypouklé duté střední části a lupenů, které směřují dolů. Usušené květy se pak dají všelijak využít. Nejčastějším a nejjednodušším způsobem udělat si z nich čaj. Heřmánkový čaj má výhodu, že nemá nepříjemnou hořkou chuť jako některé léčivé byliny, proto se příjemně popíjí i bez dochucení.
Pomáhá zejména při křečích v břiše, při plynatosti, průjmech, bolestech žaludku jak dospělým, tak i malým dětem. Ženám pomáhá ulevit od menstruačních bolestí či jiných problémech v podbřišku a doporučuje se i při vynechávání menstruace. Stejně pomáhá i při horečkách a chřipce, protože podporuje pocení. heřmánkovým zápar se doporučuje pít i při nervovém vypětí a vyčerpání.
Stejné uklidňující účinky má i heřmánkovou koupel, která pomáhá i dětem při nespavosti. Když si už takovou koupel (zápar ze čtyř hrstí květů vlejete do napuštěné vany) připravíte, nezapomeňte si jím umýt obličej i vlasy.
Tvář omýváná heřmánkovým odvarem je svěží a stejně se zlepšuje i stav problematické pleti.
Vlasy od heřmánku budou zase krásně vonět a zejména blondýnkám zvýrazní jejich plavou barvu a dodají lesk.
Hojně se využívají i heřmánkové obklady. Tím, že bylina působí díky obsahu silic stahují, protizánětlivě a dezinfekčně, má široké využití v hojení ran. Brzdí záněty všeho druhu, od zánětu sliznice až po kožní vyrážky, kloktá se při bolestech zubů, hojí popáleniny, svědící a mokvající ranky a vyrážky. Dalším ze způsobů, jak využít léčivé vlastnosti heřmánku, je inhalování páry. Pomůžete si tak při se senné rýmě, astmatu, kataru či bronchitidě a ulevíte čelním dutinám. Stačí na to jedna lžíce sušených květů, litr vroucí vody a ručník.
Autor: Zuzana Smutná