Najezte se zdraví z žampiónů

Kuřecí maso, sem tam nějaká ryba, jako obloha dušená zelenina - zdravý oběd jako vyšitý. Nezapomínejme však na houby, které svými pozitivními účinky na naše zdraví dokáží velmi překvapit.

O takové hlívě ústřičné se už napsalo dost, oprávněně, samozřejmě. Je to opravdu takový malý zázrak. Ale jsou tu i jiné houby, které udělají našemu tělu nemalou službu.
Na žampiony narazíte na každém kroku a co si budeme říkat, cenově jsou přístupnější, jako hlíva nebo různé japonské druhy.

Pokud jste tak ještě neučinili, zařaďte je do pravidelného jídelníčku. Argumentů, proč je nejíst jen jednou do roka je opravdu dost. Žampiony obsahují množství vlákniny, která pročišťuje organismus, pomáhá snižovat cholesterol a díky beta-glukanem podporuje imunitu.

Houby celkově se totiž vyznačují probiotickými účinky, tedy dělají tělo odolnějším vůči chorobám. Významný je obsah selenu, protože jde o antioxidant, který bojuje proti rakovině tlustého střeva. Nejen selen zastupuje minerály v žampionech, ještě tu je fosfor a draslík, který upravuje vysoký krevní tlak a snižuje riziko vzniku mozkové mrtvice. Kromě minerálů můžeme zmínit snadno absorbovatelné proteiny, vitamín D celkem solidní množství vitamínů skupiny B.

Ty podporují metabolismus a činnost nervových buněk. Díky látce, která se jmenuje ergothioneín, chrání tyto houby pokožku před škodlivými účinky UV záření. Myslete na to, když se v létě budete dopovat mrkví a jinou potravou obsahující o něco známější beta karoten. Kromě této záslužné činnosti dělá ergothioneín tělu dobře i z jiného důvodu, pomáhá spalovat tuky. Takže lidé, kteří chtějí zhubnout, by si měly na žampiony posvítit lépe. Celkově obsahují jen velmi málo kalorií, což je logické, protože jsou z 85 procent tvořeno vodou. Proto tvoří součást jídelníčku mnoha redukčních diet. Vždy je však tepelně dobře upravte. V některých salátech se sice můžete setkat se syrovými žampiony, ale vzhledem k tomu, že houby v sobě drží i těžké kovy a radioaktivní látky, je dobré je tepelně upravit. Prvním důvodem je, že se se vám budou houby snadněji trávit. Někomu nemusí sednout na žaludek, protože to je těžké jídlo.

U malých dětí ho tedy raději zvažte. Jelikož se těžší tráví, nedoporučuje se konzumovat jich na noc, jíst je spolu s mastným jídlem a už vůbec ne zapíjet mlékem nebo alkoholem. Druhým důvodem tepelné úpravy je ten, že se zničí patogenní bakterie, které se v nich mohou nacházet. Žampiony se totiž pěstují na koňském trusu Ne že vám ale po této informaci napadne na ně zanevřít. Vědecké výzkumy dokazují, že výtažky ze žampionů mohou pomoci zmírnit rakovinné bujení a tím pádem zmenšit nádory. Ale nejen protinádorovými účinky se tyto bílé houby vyznačují. Sáhnout by měli po nich lidé, kteří trpí cukrovkou, aterosklerózou či ekzémem. Žampiony by měly být při dnešním rychlém životním tempu jasnou volbou při rozhodování, co uvařit.

Připravíte je bleskurychle a s minimální námahou. Zda je krátce podusíme k bramborové kaši, uvaříte v polévce, přihodíte do omáčky na těstoviny nebo z nich uděláte hlavní jídlo, nic vám nezabere mnoho času a nezašpiní kuchyni, jako když se rozkládají s polovinou prasete. Ještě nějaké důvody, proč si žampiony neudělat na oběd hned dnes?

Autor: Zuzana Smutná

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus