Muškátový oříšek při žaludečních potíží

Muškátový oříšek je netypické koření, které pochází z Indonésie.
Zatímco v malém množství výborně dochutí vaše jídlo, pomůže při žaludečních potížích , ve vysokých dávkách způsobuje otravu. Má silně kořeněnou až nahořklou chuť a je výborný na dochucení masitých pokrmů.

V malém množství je léčivý - posiluje nervy, zlepšuje náladu, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, působí proti revmatismu a plynatosti. Pro obsah halucinogenů se nedoporučuje konzumovat ho ve větším množství. V takových případech vyvolává stavy úzkosti.

Zastaví křeče v břiše
K léčbě zažívacích potíží muškátový oříšek používali už lékaři ve staré Číně. Látky, které obsahuje, podporují chuť k jídlu , stimuluje produkci trávicích šťáv, působí proti křečím v břiše. Je vhodný při bolestech břicha, nedostatečném vstřebávání v tenkém střevě, nespavosti, dokonce usnadňuje vykašlávání. Při žaludečních potížích nezapomínejte na dávkování. Úplně postačí dávka na špetku nože a po jídle!

Kulinářská lahůdka
V našich končinách se muškátový oříšek používá spíše jako koření než jako lék. Pro zvláštní aroma, je nahořklý, nasládlý a zároveň palivý, se přidává do moučníků, do perníků, koláčů, ale i do mnoha jídel. Používá se k úpravě masa, paštik, uzenin, zeleniny, polévek nebo omáček. Ochutí špenát i bramborovou kaši. Najdete ho i jako součást kořenících směsí. Dobře ladí s pepřem, bobkovým listem, cibulí, petrželí. Je výbornou ingrediencí pro přípravu některých alkoholových likérů, špetku lze přidat i do svařeného vína.

I kosmetický průmysl má řadu muškátový oříšek
Muškátový oříšek se využívá i v kosmetickém průmyslu při výrobě vonných olejů a parfémů. Může se používat jako součást přísad soli do koupele, taktéž se využívá jako aromaterapie a uplatňuje se i jako vlasové tonikum.

Autor: Běla Norková

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus