Máta a Šalvěj
Připravte si lahodný čaj z bylinek, které osvěží nejen vaše tělo, ale i duši.
Vyzkoušejte odvary, kterým byly věrní i naši předkové.
Mátu si dnes většina z nás představí v nějakém míchaném drinku jako ozdobu. Toto však není její pravé místo. Je úžasná při trávicích obtížích nebo nadýmání. Vědci stejně zjistili, že má uvolňující vliv na svaly a snižuje krevní tlak.
Máta se využívá i v kosmetice v podobě hojivých mastí a masážních olejů.
Obsahuje vysoký obsah mentolu, což je důležitý prvek při revmatismu. Pokud máte problémy s bolestí zubů, rozhodně si doma připravte odvar z čerstvých lístků máty a pravidelně si jimi vyplachujte ústní dutinu. Uvidíte, jak vám pomůže. Úžasnou přísadou je i do koupele, napusťte si teplou vodu, přidejte pár listů máty a relaxujte. Tento zázrak přírody se přidává i do masážních olejů a v neposlední řadě je i Vychytaný kulinářskou přísadou. Přidejte ji do salátů, dresinků nebo moučníků.
Dalším klenotem mezi bylinkami je i šalvěj lékařská. Její příznivé účinky si cenili již staří Řekové a Římané. V 16. století si jí dokonce čistili zuby. Dnes se rovněž využívá na hygienu ústní dutiny, je výborná při paradentóze a krvácení dásní. Pokud si ji chcete nasbírat a vysušit, je ideální uložit ji do vzuchotěsných obalů, aby se co nejdéle uchovala. Pokud si z ní uděláte vývar, je vynikající i na akné. Namočte si vatový tampon do odvaru a potírejte si jím obličej, samozřejmě, že napoprvé to nezabere, ale pokud to budete dělat pravidelně, uvidíte, jak se vám vaše tvář krásné čistí.
Šalvěj pomáhá i při nadměrném pocení a kožních ekzémech, má antibakteriální účinky. Stejně pročišťuje krev a uklidňuje nervový systém. Nic se však nemá přehánět, stejně je to i se šalvějí, na přípravu čaje vám stačí dva - tři lístky a pijte ji nejvíce dvakrát denně, jinak to může vést k trávicím problémům.
Autor: Zuzanna Krásná