Léčivá síla přírody
Anýz je oblíbené koření při přípravě dezertů, krémů a pečiva, odvar z něj však je výborný při potížích s nespavostí, se žaludeční nevolností a s kašlem. Ti, kterým velmi nechutná a do jídla se nutí, co zbytek populace nechápe, může také pomoci.
Utlučené hřebíčky dodávají výbornou chuť perníkem, ale jsou dobrým prostředkem na zmírnění bolesti zubů a na uvolňování svalů.
Bez skořice bychom si asi nepochutnali na jablečné štrúdl, ale její konzumace má kromě chuťového i zdravotní přínosu pro náš organismus. Povzbuzuje totiž chuť k jídlu a podporuje trávení.
Čaj z koriandru účinně pomáhá při bolestech břicha a při nadýmání. Samotné koření podporuje tvorbu žaludečních šťáv, čímž přispívá k dobrému trávení.
Celer nevypadá velmi svůdně, ale je druhem zeleniny, která výrazně zlepšuje zdravotní stav. Jeho konzumací si posilujeme činnost střev, odvodňuje organismus což přispívá k jeho celkové detoxikaci a zvýšení obranyschopnosti.
Indické kari koření je vlastně směs několika druhů koření, nechybí tam kardamom, koriandr, kmín, skořice, hřebíček či kurkuma. Doporučuje se používat při vaření častěji tehdy, chceme-li se zbavit nadbytečných kilogramů.
Cibule je schopným bojovníkem proti rýmě. Musíme však akceptovat její aroma během noci. Pokud si ji totiž očištěnou a nadrobno nasekanou položíme na talířku vedle postel, pomůže uvolnit nos a zároveň vydezinfikovat sliznici.
Zázvor přišel k nám z Asie a pro zajímavou chuť se uplatnil i v naší kuchyni. Ne náhodou. Vždyť zmírňuje nevolnost, je dobrou prevencí před nadýmáním a plynatostí a vůbec podporuje dobré trávení. Zároveň snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Čaj z meduňky si dopřejeme tehdy, pokud máme potíže se spánkem. Tato léčivá rostlina zklidňuje, pomáhá proti stresu, uvolňuje psychické napětí.
Rozmarýn je oblíbenou bylinkou v kuchyni, vylepšuje polévky jídla připravená z drůbeže, vepřového či skopového masa a ze zeleniny i hub. No nechutná pouze, ale i léčí. Má protiinfekční účinky, zlepšuje krevní oběh, povzbuzuje mozkovou činnost, potlačuje úzkost a stres a poskytuje úlevu při svalových bolestech.
Pokud máme potíže se žaludkem, zkusme si kmín . Ať už jako čajový odvar nebo koření v jídle. Kmín tlumí křeče svalů trávicího systému, uklidňuje žaludek a potlačuje hnilobné procesy ve střevech.
Silice v pepři podporují produkci slin i žaludečních šťáv a tím zlepšují činnost trávicího systému. Proto se osvědčilo přidávání mletého pepře do mastnějších jídel