Kůra voní skořicí
Aromatická kůra tropických stromů skořicovníku byla známá jako koření, aromatická přísada do nápojů a léčivo již 4000 let před naším letopočtem.
Omamná chuť vína
Skořice se používá zejména do sladkých jídel - koláčů, buchet, nákypů, cukrovinek, na ochucení různých sirupů, ale i do masitých, rýžových a jiných dušených jídel. Známe ji i jako výborné zimní koření do horkých nápojů - svařeného vína či zimních čajových směsí.
Léčivá moc skořice
Kůra skořicovníku působí proti křečím, podporuje trávení, posiluje dělohu a podporuje tvorbu estrogenů. Je to opravdu všestranný lék: podle vědců příznivě působí při cukrovce a snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu.
Rajčatová omáčka s vůní skořice
Potřebujete:
- - velký rajčatový protlak
- - PL másla
- - PL mouky
- - menší cibule
- - 0,5 l vývaru z masa
- - 2 bobkové listy
- - pepř
- - sůl
- - PL cukru
- - kl octa
- - kl skořice
Postup:
1. Z másla a mouky uděláme jíšku, do které za stálého míchání přidáme na jemno nastrouhanou cibuli.
2. Zalijeme masovým vývarem, přidáme bobkový list, pepř, rajčatový protlak a krátce povaříme. Před koncem vaření omáčku osolíme, přidáme cukr, ocet, mletou skořici a důkladně zamícháme.
3. Podáváme s plněnou paprikou a s houskovým knedlíkem.
Tip líného labužníka
Z pěti gramů skořicovníku a jednoho šálku vařící vody si připravíme nálev, který necháme 10 minut louhovat, můžeme přidat i sušené šípky. Pijeme 3 - 4 šálky denně při žaludečních potížích, nechutenství a únavě.
Autor: Jiřina Domanská