Konzumování ryb a jejich vliv na zdraví
Odborníci na výživu už léta poukazují na důležitost konzumace ryb. Někteří lidé mají problémy s touto potravinou pro výrazné aroma a typické chuťové vlastnosti, ale většina si různě upravené ryby klade na talíř ochotně. Jde pouze o to, nezapomínat zakomponovat ryby asi dvakrát v týdnu do skladby jídel. Jednou to může být hlavní jídlo, jindy pizza s tuňákem nebo obložený chlebíček se zavináčem.
Původ:
Ryby byly základem stravovacích zvyků všech národů žijících v blízkosti vody, ať už jezer, řek nebo moří. Byli vlastně velmi levným zdrojem bílkovin. Důkazy o konzumaci mořských živočichů, zbytky měkkýšů, jsou staré až 1,5 milionu let, a první zmínky o rybolovu pocházejí z Egypta, kde se v řekách a jezerech chytali kapry a v mořích tuňáky. I staří Řekové a Římané zvykli často konzumovat ryby. Tehdy hlavně čerstvé, až později se začalo rybí maso, které rychle podléhalo zkáze, konzervovat uzením, sušením a nakládáním, například do soli. K nejčastěji konzumovaným druhům v historii patřil a patří sleď, za ním následují treska, makrela a tuňák.
Přínos pro zdraví:
Ryby jsou v první řadě bohaté na plnohodnotné bílkoviny, vitamíny B1, D a E, minerály jako zinek, železo, jód či vápník a také na polynenasycené omega-3 mastné kyseliny. Protizánětlivý účinek kyselin pomáhá pacientům s revmatickou artritidou. Pravidelnou konzumací ryb si snižujeme krevní tlak, a hladinu cholesterolu i tuku v krvi, čímž se zmenšuje náchylnost na tvorbu krevních sraženin a riziko infarktu nebo mozkové příhody. Ale zároveň se chráníme i před rakovinou. Rybí tuk pomáhá zmírňovat projevy psoriázy a dermatitidy a podporuje léčbu vředové kolitidy. Pokud máme rádi konzervované sardinky v oleji, konzumujme je i s kostmi, které jsou po utřeným lehce stravitelné - jsou výborným zdrojem vápníku. A čerstvý losos je zase bohatý na vitamín D. Nejméně omega-3 mastných kyselin obsahuje tuňák a tresčí játra. Naopak nejvíce jich najdeme v makrele, v lososu, v sardinkách, v uzených rybách.
Skladování:
Čerstvé ryby dáme vždy do lednice a zpracujeme je nejpozději do dvou dnů. Jinak je třeba uložit do mrazničky, kde vydrží několik měsíců. Do chladu odložíme i uzenou makrelu a zkonzumovat ji třeba do 3 dnů. Otevřené konzervy sardinek bychom měli sníst okamžitě nebo z nich připravit chutnou pomazánku, která vydrží v chladničce pár dní.
Využití v kuchyni:
Ryby se dají zpracovat na různé způsoby - dusit, vařit v páře, péct, grilovat, smažit. V každém případě je vhodná krátkodobá tepelná úprava, aby se znehodnotilo co nejméně vitamínů a minerálů. Z vařených ryb můžeme připravovat i studené saláty a z konzervovaných nebo uzených ryb zase různé pomazánky.