I na potraviny může být alergie
Alergie na různé potraviny život určitě znepříjemňuje, ale nemusí člověka ohrozit na zdraví. Stačí se problematickým druhem poživatin vyhýbat. Ale pozor, pokud jste alergik a trpíte, řekněme, na sennou rýmu, je třeba počítat s možností rozvinutí křížené alergie.
Charakter problému:
K frekventovaným potravinovým alergiím patří citlivost organismu na bílkoviny kravského mléka, sýrů a mléčných výrobků obecně. Běžná je také potravinová intolerance sóji, masa i mořských živočichů, ořechů, arašídů či burských oříšků a nezřídka reaguje organismus negativně i po konzumaci červeného vína, piva, sektu, luštěnin, kakaa, čokolády, ale i kysaného zelí, brambor či sójové omáčky a také ovoce a zeleniny. Mezi časté alergizující druhy patří jahody, ananas a citrusy. Odpovědí organismu na potraviny bývá zvracení, úporné bolesti břicha, průjem, otok sliznic, rýma, potíže s dýcháním či ekzém. Výjimečně hrozí i anafylaktický šok, kdy mohou selhat všechny orgánové systémy, pokud není postiženému člověku poskytnuta rychlá odborná pomoc.
Co si dopřát a co z jídelníčku vyškrtnout:
Styl stravování neodpovídá zcela klasické dietě. Člověk se musí jednoduše vyhýbat konkrétním potravinám a nápojům, které mu způsobují těžkosti, případně kravské mléko nahradit sójovým. Pro nejmenší děti alergické na kravské mléko je přirozeně nejlepší, když jejich maminky kojí co nejdéle. Kojení nejméně do věku jednoho roku je podstatné i pro zdravé děti. Tímto rozhodnutím matka posílí imunitní systém svého potomka a preventivně tak sníží šanci rozvoje alergických reakcí organismu v období růstu, dospívání ale i v dospělosti.
Vedle klasické léčbě potravinových alergií je důležité zaměřit se na přísun vitamínu E, který potlačuje zánětlivé procesy v těle, vitamínů A a C pro lepší odolnost sliznice a také minerálních látek zinku, selenu a křemíku.
Pozor na zkřížené alergie:
Mnozí pacienti mají problémy se zkříženou alergií. U lidí alergických na pyly a roztoče se může později vyvinout přecitlivělost na ryby a plody moře. Měly by být proto opatrní během pobytu u moře, kde je může reakce organismu nepříjemně zaskočit. Zejména, pokud si zapomenou přibalit antihistaminikum. Alergie na pyly trávy může zkombinovat s potravinovou alergií na obiloviny, kukuřici a rýži. Podobně se kříží alergie na jarní pyl (bříza, olše, líska) s alergií na kořenovou zeleninu, jaderné, bobulové i peckové ovoce a ořechy. Dalšími alternativami je alergie na podzimní pyly (ambrózie, pelyněk) zkřížená s alergií na dýňové plody a koření a nakonec alergik na latex může mít později problémy pochutnat si na banánu, avokádu, melounu a kiwi.
Autor: Zuzana Smutná